Články - 10.09.2019 22:14

Francúzsky futbal v konflikte. Odmieta ukončovať zápasy za homofóbiu

Zdroj: sita

V najvyšších dvoch francúzskych futbalových súťažiach by už rozhodcovia nemali prerušovať zápasy po homofóbnych prejavoch fanúšikov. Taký je pokyn prezident Francúzskej futbalovej federácie (FFF) Noela Le Graeta. Antidiskriminačné skupiny za toto nariadenie požadujú jeho odstúpenie z funkcie.

V aktuálnej sezóne arbitri prerušili už niekoľko stretnutí zo spomenutého dôvodu. "Neakceptujem, že všade sa hovorí len o tom, že futbal je symbolom homofóbie vo Francúzsku. Môžeme zabezpečiť, aby na tribúnach neboli rôzne neprípustné nápisy. Ale zastavovanie zápasov riešením nie je," povedal Le Graet a zdôraznil, že on sám je proti homofóbii. Pripustil však možné prerušenie pri rasistických pokrikokoch či "opičích zvukoch" na adresu futbalistov tmavej pleti či pri bezpečnostnej hrozbe.

"Prerušiť zápas kvôli homofóbii je chyba. Pri rasistických pokrikoch je to iné. Platí to aj pri bitkách či inom nebezpečenstve na štadióne," pokračoval šéf FFF a usporiadateľov zápasov vyzval, nech pracujú lepšie, aby sa na tribúny nedostali neprípustné transparenty.

Podľa skupín bojujúcich proti homofóbii sú Le Graetove výroky dôvodom na jeho okamžité odstúpenie. "Musí odísť. Minimom, čo musí spraviť, je odvolať svoje slová," povedal Julien Pontes ako zástupca skupiny Rouge Direct. Pontes tiež vyzval prezidenta krajiny Emanuela Macrona a ministerku športu Roxane Maracineanuovú, aby bezodkladne zasiahli. Maracineanuová pripomenula Le Graetovi, že je jeho úlohou bojovať proti akejkoľvek forme diskriminácie.