Články - 11.09.2019 17:44

Tragický koniec. Iránka, ktorú prichytili na futbale, sa upálila

Zdroj: huste.tv/Twitter

Niekoľko týždňov v Ázii rezonoval príbeh Sahar Chodajáríovej, ktorá je fanúšičkou iránskeho Esteghlal FC a vydala sa na jeden z jeho ligových zápasov. V krajine však majú ženy zákonom stanovené mnohé obmedzenia a medzi ne patrí aj zákaz navštevovania športových podujatí. Napriek tomu, že bola zamaskovaná dlhým modrým kabátom a parochňou, v areáli štadióna ju objavila polícia a začal sa s ňou súdny proces.

Ešte pred ním Iránka strávila v cele tri noci a následný súd mohol vyrieknuť rozsudok o troch mesiacoch za mrežami, čo je horná sadzba pre porušenie tohto zákona. Žiaden súd však neprebehol. Tridsaťročná Chodajáríová sa pred budovou súdu demonštratívne zapálila. Hoci ju prítomní ľudia uhasili, vo vážnom stave bola prevezená do nemocnice. Týždeň trvajúci boj o život prehrala.

Patričnú odozvu vo futbalovej komunite tento incident vyvolal a optimisti veria, že by jej čin mohol opäť pomôcť k väčšej slobode žien v Iráne. Reagovali aj viacerí muži z tejto komunity. Samotný klub Esteghlal vyjadril všetkým pozostalým úprimnú sústrasť a vyjadril veľké poľutovanie nad celou záležitosťou. Ešte ďalej zašiel záložník Ali Karimí, desaťnásobný iránsky reprezentant, pôsobiaci práve v Esteghlale. Ten volá po bojkotovaní celého kola najvyššej domácej súťaže, čo má byť prejav podpory "modrého dievčaťa", ako ju v krajine pre spôsob svojho maskovania volajú.