Články - 21.09.2019 09:11

Sparta Praha vytvorila provokatívne video o rasizme

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Futbalovú Spartu čaká tento víkend prestížne derby so Slaviou, navyše je to mužstvo, ktoré na všetkých štadiónoch okrem Letnej neznášajú a v neposlednom rade má vo svojich radoch viacerých legionárov z Afriky. Práve tí sa veľmi často stávajú terčom primitívnych rasistických útokov a vedenie klubu sa s tým rozhodlo niečo spraviť. Prostredníctvom herca Jakuba Štáfka pripravilo krátke video, ktorým sa snaží priaznivcov od podobných prejavov odradiť. A zvolilo pritom celkom provokatívnu cestu.

Slušne oblečený mladík sa v ňom prihovára fanúšikom a opisuje viaceré hlúpe prejavy a názory, ktoré sa na futbalových tribúnach niekedy zvyknú prechovávať nielen voči hráčom tmavej pleti, ale aj voči cudzincom. "Inšpirovali sme sa v zahraničí. Našou dlhodobou stratégiou je tému rasizmu otvárať, hovoriť o nej a upozorňovať na ňu. V klube panuje zhoda, že chceme a musíme byť moderným klubom, ktorý prejavy rasizmu odsudzuje," uvádza sa v oficiálnom stanovisku klubu z hlavného mesta.

Forma spracovania bola vybraná úmyselne pomerne výstredne a poukazuje na to, v akých podmienkach sú niekedy hráči nútení podávať svoje výkony. Vedenie verí, že práve tak to bude mať potrebný patričný efekt. Inšpirovať by sa mohli aj slovenské tímy alebo minimálne by viaceré takto zmýšľajúce indivíduá mali nájsť minútku na tento príhovor a zamyslieť sa nad ním.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora