Články - 17.10.2019 20:41

Paríž? Mesto plné rasistov, hovorí Dani Alves

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Téma rasizmu je vo futbale momentálne veľmi horúca a najnovšie priliali olej do ohňa fanúšikovia Bulharska počas zápasu s Angličanmi. K slovu sa dostali viaceré veľké futbalový hviezdy, ktoré majú s podobnými vecami skúsenosti, medzi nimi aj Dani Alves. Brazílsky obranca hrával za Sevillu, Barcelonu, Juventus a posledné dva svoje európske roky trávil v Paríži. Práve odtiaľ má s primitivizmom fanúšikov najhoršie skúsenosti a v rozhovore to otvorene priznal pre magazín GQ.

"Paríž je veľmi stresujúce mesto a naozaj som to tam nemal rád. Keď tam idete na týždeň, je to zážitok na celý život, ale dlhší pobyt už unavuje," začal svoju kritiku pravý obranca, ktorý v auguste PSG opustil a vrátil sa do rodnej Brazílie. Následne expresívne dodal, že v metropole Francúzska je nehorázne množstvo rasistov, ktorí dávajú černochom patrične pocítiť, že sú iní, dokonca menejcenní. "Ja som ešte bol schopný sa s tým vysporiadať, lebo som ich poslal do pekla, ale tento problém som videl najmä na svojich priateľoch," naznačil nepekné zážitky.


Najpamätnejšou skúsenosťou tohto druhu bol banán, ktorý počas zápasu so Sevillou Alves zjedol

Paris Saint Germain sa pritom snaží s týmto neduhom intenzívne bojovať a na každom domácom zápase je skupina päťdesiatich dobrovoľníkov, ktorí fotia a nahrávajú akékoľvek prejavy intolerancie. Táto iniciatíva však prišla práve na základe toho, že nejaký čas boli podobné prejavy vnímané a ťažko postihovateľné. Alves to pripisuje aj tomu, že Francúzi majú nejaké problémy vo svojom vnútri a takto hlúpo si ich ventilujú po náročnom a dlhom odpracovanom dni: "Brazílčania si žijú svoje životy vonku - na ulici - a sú potom spokojnejší a energickejší. Je to tam oveľa živšie a osobne sa mi oveľa viac páči takýto spôsob života," Svoju spokojnosť v Sao Paule potvrdzuje aj na trávniku, keď z deviatich odohraných duelov jeho tím prehral len dvakrát, pričom sám raz skóroval.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora