Články - 06.12.2019 19:33

Alexander-Arnold či Lewandowski. Koho volili v Zlatej lopte Slováci?

Tomáš Horváth Autor: Tomáš Horváth | Zdroj: Huste.tv/Givemesport.com/Twitter

Len nedávno bolo udelené ocenenie Zlatá lopta FIFA, ktorú si po šiestykrát v histórii odniesol argentínsky fenomén Lionel Messi. Ten dostal od hlasujúcich celkovo 686 bodov, čo však je len o sedem viac ako druhý Virgil Van Dijk. Na treťom mieste sa umiestnil portugalský kapitán Cristiano Ronaldo s viac ako dvestobodovou stratou na spomínanú dvojicu.

Hlasy hráčom udeľujú tréneri, hráči a vybraní novinári z každej krajiny. Za prvé miesto dostanú futbalisti päť bodov, za druhé tri body a za tretie miesto jeden bod do konečnej tabuľky. Je logické koho volili Argentína, Holandsko a Portugalsko. Čo však Slovensko? Ktorý z hráčov uspel u našich zástupcov?

Najviac zaujal víťaz ankety a teda Lionel Messi, ktorého nasledujú postupne Cristiano Ronaldo, Virgil Van Dijk, Mohamed Salah a Kylian Mbappé. Nie v každej krajine však boli stotožnený s takýmto, prípadne podobným rebríčkom. Na Srí Lanke zvolili krajného obrancu Liverpoolu Trenta Alexandra-Arnolda nasledovaného Pierreom-Emerickom Aubameyangom a Antoinom Griezmannom. V Poľsku zasa nedajú dopustiť na Roberta Lewandowského a zaujímavo volili aj v Guatemale, kde najviac zaujal brankár Liverpoolu Alisson Becker.

Špekuluje sa teda o tom, či je hlasovanie v tejto ankete spravodlivé. Africké krajiny väčšinou volia hráčov z vlastného kontinentu, kým v Južnej Amerike je situácia podobná s Messim, ktorého dokonca napísali na prvé miesto aj v konkurenčnej Brazílii. Zatiaľ sa však o radikálnej zmene hlasovania neuvažuje. Treba tiež uznať, že tohtoročné výsledky boli mimoriadne vyrovnané najmä na prvých dvoch miestach. Virgil Van Dijk vôbec nebol ďaleko od toho, aby napodobnil Luku Modriča a stal sa ďalším “narušiteľom” hegemónie Messiho s Ronaldom.

Tomáš Horváth

Tomáš Horváth

Viac článkov od autora