Články - 14.02.2020 12:56

Niekdajší najlepší rozhodca sveta oslávil 60. narodeniny

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Keď je reč o najlepších futbalových rozhodcoch histórie, určite zaznie aj meno Pierluigi Collina. Talian bol ľahko zapamätateľný pre alopeciu, no predovšetkým šlo o arbitra, obsadzovaného na kľúčové zápasy tých najväčších podujatí. 13. februára oslávil už svoje 60. narodeniny, pričom profesionálne nepíska už štrnásť rokov. Dovtedy v pozícii hlavného arbitra viedol 40 stretnutí Ligy majstrov, 240 v najvyššej talianskej súťaži, zúčastnil sa dvoch majstrovstiev sveta, dvoch európskych šampionátov a aj olympijského turnaja v Atlante.

Medzi najväčšie odpískané zápasy Collinu patrí určite finále Champions League 1999 medzi Manchestrom United a Bayernom, finále MS 2002 medzi Brazíliou a Nemeckom, olympijské finále 1996 Nigérie s Argentínou či dramatický taliansky Superpohár z roku 2003, kedy si Juventus po penaltách poradil s AC Milánom. Hoci sa s píšťalkou už po trávnikoch nepreháňa, dianie okolo futbalu, vrátane moderných technológií, pozorne sleduje. "Dôležité je, aby rozhodcovia viedli zápasy, akoby technológie neexistovali. Cieľom je, aby VAR nebol potrebný, pretože vykonané rozhodnutia budú správne," radí súčasným nástupcom šesťnásobný najlepší rozhodca sveta.

V rokoch 1998 až 2003 ho FIFA pravidelne vyhlasovala za najlepšieho svetového rozhodcu, čo sa v histórii nepodarilo nikomu inému. V rovnakom období ho takto oceňovala aj talianska futbalová federácia, ktorej sa stal po konci kariéry členom Siene slávy. "Rozhodca musí pred zápasom vedieť všetko o tímoch, ktorým ide pískať. Analýza videí a štýlu hry celkov bola za mojich čias neoddeliteľná súčasť prípravy. Dnes je to skôr ojedinelým javom," posťažoval sa médiám.


O viaceré rozhodcovské zážitky sa v minulosti podelil aj s kanálom Medzinárodnej futbalovej únie

Po konci aktívnej rozhodcovskej kariéry prešiel Collina viacerými pozíciami. Istý čas fungoval ako neplatený konzultant pre talianskych rozhodcov, potom sa stal šéfom rozhodcovskej komisie na Ukrajine a do komisie rozhodcov ho následne prijala aj UEFA. Na súčasnom štýle pískania ho vyrušuje najviac, že sa k situáciám veľakrát pristupuje alibisticky, spoliehajúc sa na dodatočné vyriešenie pri monitoroch: "Existuje vedomie nejakého 'záchranného padáka', ktorým sa dá verdikt dodatočne opraviť. Napriek tomu však chybný verdikt ostáva a pozorovatelia ho rozhodcom nezabudnú," Oficiálne posledným súťažným zápasom, ktorý rodák z Bologne viedol, bolo predkolo Pohára UEFA v sezóne 2005/06 medzi Villarrealom a Evertonom. Po ňom sa objavil ešte na niekoľkých exhibíciách.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora