Články - 27.02.2020 08:53

Švajčiarsky boj o titul: VAR a opakovaná penalta v 99. minúte

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Od víkendu sa vo švajčiarskom futbale rieši takmer výlučne šláger 23. kola Superligy, v ktorom na seba narazil priebežne prvý a druhý tím tabuľky. Zrodila sa divoká remíza 3:3, ktorá necháva všetko maximálne otvorené. St. Gallen a Young Boys Bern majú zhodne 45 bodov. Chýbalo však málo a domáci klub zo severovýchodu krajiny by mal trojbodový náskok. Pôvodne avizované štvorminútové nadstavenie však prinieslo málo vídanú divočinu, pri ktorej museli slabšie povahy prejsť niekoľkými infarktovými stavmi.

Keď sa naplnil riadny hrací čas a štvrtý rozhodca verejnosti ukázal tabuľku s informáciou o štyroch pridaných minútach, v platnosti bolo skóre 2:2. Vzápätí však spôsobil pre väčšinu z devätnásťtisícovej návštevy výbuch radosti Lukas Gortler, ktorý poslal v 91. minúte St. Gallen do vedenia a zdalo sa, že mimoriadne dôležitý zápas vďaka nemu zvládne. To "najlepšie" však malo ešte len prísť. Hlavný rozhodca Alain Bieri nechal hru plynúť ôsmu minúty cez čas a pri bránení posledného útoku súpera zahral domáci Miro Muheim rukou v šestnástke. Nasledovala penalta. Tú pritom arbiter pôvodne nepostrehol, pomohol mu až VAR a rola hrdinu mala pripadnúť do rúk exekútora Guillauma Hoaraua alebo brankára Lawrenca Atiho-Zigiho. Ghanský legionár penaltu chytil, avšak nemal pritom nohu na čiare. Hoci zeleno-bieli oslavovali svojho hrdinu, verdikt bol taký, že sa z bieleho bodu bude kopať ešte raz. To už bežala 99. minúta. Skúsený francúzsky forward tento raz poslal loptu k opačnej žrdi a oslavoval mimoriadne dôležitý vyrovnávajúci gól.

Už predošlý vzájomný zápas v sezóny týchto súperov bol podobne zaujímavou záležitosťou. Young Boys vtedy v domácom prostredí vyhrali 4:3, no priebehom v záverečných minútach sa na februárovú konfrontáciu nechytal. Súperi na seba v lige narazia ešte raz, a to v úplne poslednom kole na konci mája. Ak by sa v tomto meraní síl rozhodlo o titule a súperi by navyše naplnili kvótu minimálne piatich gólov, ktorá bola realitou v najaktuálnejších šiestich stretnutiach, nemusí to byť zlý futbalový výlet.