Články - 23.03.2020 13:02

Futbalista roka bez ovácií, prvý triumf Škriniara

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: huste.tv/sita

Najlepším futbalistom Slovenska v roku 2019 bol obranca Milan Škriniar. Druhú priečku v rámci 27. ročníka ankety, na ktorej po osemnásty raz participoval aj Slovenský futbalový zväz (SFZ), obsadil brankár Martin Dúbravka, tretí skončil Marek Hamšík.

Zadák talianskeho Interu Miláno Škriniar vystriedal na slovenskom futbalovom tróne víťaza uplynulých šiestich ročníkov a rekordéra v počte triumfov (8) Hamšíka. Dvadsaťpäťročný rodák zo Žiaru nad Hronom pred rokom skončil na 2. pozícii, k najvyššiemu stupienku mu vtedy chýbalo 36 bodov.

V aktuálnej edícii dostal v hlasovaní 36 odborníkov, popredných trénerov a zástupcov médií dovedna 344 bodov. Dúbravka mal o 35 menej, Hamšíkovi sa ušlo 292 bodov.

Z troch nováčikov v desiatke najlepších futbalistov skončil najvyššie Róbert Boženík, ktorý vlani pôsobil v MŠK Žilina. Najmladší muž elitnej desiatky sa stal aj suverénnym držiteľom Ceny Petra Dubovského určenú pre najlepšieho futbalistu do 21 rokov v jej jubilejnom dvadsiatom ročníku.

Premiérovo v histórii ankety sa do elitnej desiatky dostalo až 11 hráčov. Po pätnástich rokoch a iba druhýkrát v histórii sa medzi najlepšími nachádza aj duo gólmanov - okrem druhého Dúbravku aj Dominik Greif na delenom 10. mieste.

Ešte v roku 2005 boli v desiatke Kamil Čontofalský a Juraj Čobej. Doteraz sa z triumfu v ankete Pravdy a SFZ tešilo 14 futbalistov. Spomenutým rekordérom je s ôsmimi prvenstvami Marek Hamšík (2009, 2010, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018), štyrikrát triumfoval Martin Škrtel (2007, 2008, 2011, 2012), trikrát zvíťazil Dušan Tittel (1995, 1996, 1997), dva razy sa tešil Marek Mintál (2004, 2005).

Najlepšou slovenskou futbalistkou sa stala opäť Dominika Škorvánková. V súčasnosti hráčka nemeckého klubu Bayern Mníchov obhájila svoje prvenstvo a celkovo jej patrí už deviaty primát, ôsmy za sebou.

Trénerom roka 2019 v SR je Ján Kozák ml., ktorý počas jesennej časti aktuálneho ročníka 2019/2020 priviedol mužstvo bratislavského Slovana do skupinovej fázy Európskej ligy. "Belasí" sú navyše s komfortným náskokom lídrami momentálne prerušenej fortunaligovej súťaže.

Slávnostné vyhlásenie bolo plánované na pondelok 23. marca večer v Šamoríne, no organizátori už pred dvomi týždňami informovali o jeho zrušení. Situáciu však skomplikoval koronavírus, pre ktorý na území Slovenska už niekoľko dní platia výrazné obmedzenia a opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19. Laureáti si trofeje prevezmú počas najbližšieho reprezentačného zrazu.

"Toto sa stalo prvýkrát v histórii, že výsledky nebudú slávnostne vyhlásené. V úplne 1. ročníku v roku 1993 sme mali takú formu, že sme to oznamovali na tlačovej konferencii približne dva týždne pred Vianocami a víťazi si neskôr na bankete prevzali ocenenia. Historicky sa to zopakovalo, ale v úplne iných podmienkach. Samozrejme, tieto sú oveľa nepríjemnejšie. Je to škoda, pretože Milan Škriniar, Róbert Boženík a Ján Kozák ml. nikdy doteraz nevyhrali túto anketu. Dúfajme, že v ďalších ročníkoch si to vynahradia nejakým iným úspechom," povedal organizátor ankety Michal Zeman.

Už dlhšie boli známe a organizátormi zverejnené výsledky ďalšej ankety. Najlepším hráčom účinkujúcim v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži Fortuna lige za rok 2019 sa stal slovinský útočník Andraž Šporar, ktorý pred niekoľkými týždňami prestúpil z bratislavského Slovana do portugalského klubu Sporting Lisabon. Získal 96 hlasov. Za ním skončil jeho klubový spoluhráč Dominik Greif (41), tretie miesto obsadil Róbert Boženík (22).

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora