Články - 26.03.2020 16:40

Nemeckí giganti pomôžu menším klubom

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: sita

Štyri elitné nemecké futbalové kluby Bayern Mníchov, Borussia Dortmund, RB Lipsko a Bayer Leverkusen ako účastníci Ligy majstrov 2019/2020 sa rozhodli spoločne venovať sumu 20 miliónov eur na podporu konkurenčných tímov v náročnej ekonomickej situácii počas pandémie koronavírusu. Prerušenie I. bundesligy pripravilo o poriadny balík peňazí všetky kluby, no tie s vyšším ekonomickým potenciálom a lepšie prepracovaným marketingom sú na tom lepšie a uvedenou formou chcú udržať pri živote menšie organizácie. Hráči väčšiny tímov počas vynútenej pauzy súhlasili s krátením platov.

Väčšiu časť uvedenej sumy, až 12,5 milióna eur, tvoria zatiaľ nerozdelené príjmy od televíznych spoločností, ďalších 7,5 milióna eur venujú uvedené štyri kluby z vlastného vrecka. Keďže práve uvedené štyri tímy štartovali v ročníku 2019/2020 v LM, v porovnaní s nemeckou konkurenciou zarobili viac peňazí. Delenie financií bude mať na starosti vedenie súťaže, ktoré peniaze následne posunie do klubov I. aj II. bundesligy.

"V týchto náročných časoch je veľmi dôležité, aby silnejší nastavili rameno a pomohli slabším," povedal prezident Bayernu Mníchov Karl-Heinz Rummenigge. "Vždy sme deklarovali, že budeme solidárni, ak to bude potrebné. Viaceré kluby sa nie vlastnou vinou dostali do situácie, ktorú sami nezvládnu. Aj naša spoločnosť BVB je zasiahnutá súčasnou situáciou, ale sme ochotní pomôcť s riešením ekonomických dopadov pandémie," uviedol Hans-Joachim Watzke, generálny riaditeľ Borussie Dortmund, cituje ho Kicker.

Niekdajší skvelý reprezentant a tiež tréner futbalistov Nemecka Rudi Völler zdôrazňuje, prečo je potrebné udržať súčasný systém bundesligových súťaží v Nemecku pri živote. "Nie je to len obchodný záujem našej spoločnosti a podnikania, ale aj dôležitý faktor pre obyčajných ľudí a daňových poplatníkov v našej krajine. To všetko je aj naša zodpovednosť," uviedol Völler, generálny riaditeľ spoločnosti Bayer Leverkusen.