Články - 31.03.2020 10:03

Najsledovanejší ročník bieloruskej ligy, vodka je prevenciou

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Ešte nikdy nebola bieloruskej lige venovaná taká veľká pozornosť, ako v súčasnosti. Prezident Alexander Lukašenko, ako jediný európsky líder, tvrdí, že sa koronavírusu nebojí a jeho krajina je ním takmer nedotknutá. Preto nemal potrebu pozastavovať spoločenské a športové podujatia a Bielorusi vďaka tomu pravdepodobne nájdu hokejového šampióna a v štandardnom režime prebieha aj futbalová najvyššia súťaž. Kluby pritom v prvý a druhý marcový víkend absolvovali vystúpenia vo futbalovom Pohári, aby sa v ten nasledujúci mohlo hrať prvé kolo elitnej futbalovej súťaže.

Hneď úvod sezóny ponúkol mestské derby medzi FC Minsk a Dinamom Minsk. Atraktívny päťgólový duel sledovalo 1750 platiacich fanúšikov. Na diaľku však tejto súťaži začínajú venovať pozornosť aj cudzinci a nejeden sa zaujímal o to, akým spôsobom sa súťaž streamuje a ako by sa k jej duelom vedel prepracovať. Médiá v krajine hrdo informovali, že štyri ligové zápasy boli 28. marca jedinými oficiálnymi súťažnými duelmi na celom svete. Realita je taká, že všetky ostatné európske ligy sú pozastavené, vrátane susedných krajín Bieloruska. Na prstoch dvoch rúk by sme s prehľadom spočítali ligy z celej planéty, ktoré nie sú pozastavené. O slovo sa hlási ešte Nikaragua, Bolívia, Benin, Somálsko, Burundi, Katar, Jordánsko či Tadžikistan.

Oficiálne a mnohými spochybňované štatistiky z Bieloruska hlásia len niekoľko desiatok prípadov ochorenia Covid-19 a zatiaľ žiadne úmrtie. Ide pritom o krajinu s 9,5 milióna obyvateľmi. Prezident Lukašenko pred časom vyzýval spoluobčanov k práci na poli, ktorá mala nielen šľachtiť, ale aj liečiť. Pred časom nadľahčene pochválil ako prevenciu aj vodku a futbaloví fanúšikovia sa nenechali dvakrát núkať. Liga pritom informuje, že dodržiava všetky štátom odporúčané opatrenia a prevenciu. Pred vstupom na štadión musí každý fanúšik prejsť meraním teploty. Zároveň sa teší z bezprecedentnej situácie, keď rokuje o predaji vysielacích práv do desiatich krajín. Hlásiť sa malo napríklad Rusko, Izrael či India.

Pohľad na sociálne siete ukazuje, že na pokračovanie futbalovej ligy hľadia ľudia veľmi rôznorodo. Niektorí o tom žartujú, iní sa tešia, že aspoň jedna súťaž funguje, ďalší hovoria o obrovskej nezodpovednosti. Jednou z najväčších novodobých hviezd tejto krajiny je Alexander Hleb. Bývalý ofenzívny záložník hrával za Arsenal, Barcelonu či Stuttgart a ešte do minulého roka pôsobil v domácej súťaži. "Celý svet teraz sleduje bieloruskú ligu. Keď bol sezónny lockout v NHL, veľa hokejistov z Ameriky prišlo hrať do Ruska. Možno by aj taký Lionel Messi či Cristiano Ronaldo mohli teraz prísť do Bieloruska. Ktovie?" zažartoval pred časom v rozhovore. Tému však nezľahčuje a k rozhodnutiu vlády dodal: "Možno náš prezident len vyčkáva na to, čo sa s vírusom bude ďalej diať. Všetci tu vedia o tom, čo sa stalo v Taliansku či Španielsku a že to vôbec nevyzerá dobre. Ľudia v našej prezidentskej republike však veria, že to nie je až také extrémne, ako predostierajú médiá,"

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora