Články - 06.04.2020 19:39

Krajinu by ste na mape nezakreslili, futbalová liga bude extra sledovaná

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Zrejme by ste triafali niekde v oblasti medzi Uzbekistanom a Pakistanom, ale ťažko povedať, či by ste Tadžikistan dokázali na slepej mape zakresliť správne. Málo je zrejme aj takých fanúšikov futbalu, ktorí by dokázali pomenovať aspoň jeden klub z tamojšej najvyššej súťaže, prípadne meno konkrétneho hráča. To sa však môže v najbližších dňoch veľmi rýchlo meniť. Táto stredoázijská krajina sa koronavírusu nebojí a na začiatku apríla napriek všeobecnej kritike odštartovala najvyšší ročník domácej súťaže. Tá má mať štandardných 21 kôl a jedného z mála šampiónov by sme mali spoznať v novembri tohto kalendárneho roka.

Opatrenia, vzhľadom na súčasnú celosvetovú pandémiu, nejaké predsa len budú. Hrať sa bude bez divákov, ale čelní predstavitelia štátu hovoria len o prevencii. Covid-19 v ich krajine údajne nie je. Futbalový zväz verí, že sa to odrazí vo väčšom záujme o ich ligu a pozitívne to bude cítiť aj na predajnosti vysielacích práv. Veď bieloruská liga pri svojom štarte hlásila záujem o distribúciu prenos z desiatich krajín. Vo všeobecnosti, existuje len málo futbalových súťaží naprieč svetom, ktoré pokračujú bez prerušenia. Ázijské časové pásmo je navyše adaptabilnejšie aj pre európskeho diváka. Dopoludňajšie časy sú pre nadšenca zo starého kontinentu akceptovateľnejšie ako napríklad ponocovanie pri nikaragujskej lige.


Sezónu 2020 otvoril Superpohár, v ktorom favorizovaný Istiqlol zdolal Chudžand 2:1

Problémom ostáva už "len" tá kvalita. Najväčšie hviezdy Vyššej ligy sú v celosvetovom meradle stále neznámi futbalisti a nevykompenzuje to ani mimoriadna kvalita predvádzanej hry. Medzi najväčšie hviezdy patrí ruský stredopoliar Viktor Sviežov, ktorý hrával vo vlasti prevažne druhú ligu, tadžická reprezentačná stálica Fatchullo Fatchullojev alebo zopár bývalých nádejných mladíkov, ktorí sa však cez mládež zvučných ruských klubov do "áčka" nepresadili. Jednoducho povedané, nič moc. Veľké meno nemá ani šampión ostatných šiestich sezón Istiqlol Dušanbe. Ten v ázijskej Lige majstrov stroskotá prevažne už v úvodných predkolách. Špecializovaný portál vidí hodnotu jeho hráčov asi na porovnateľných sumách, ako náš FK Pohronie.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora