Články - 07.04.2020 10:27

Ligy nesmú svojvoľne vyhlasovať šampiónov. UEFA vydala rázne ultimátum

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita

Belgický futbal sa odhodlal k veľmi odvážnemu kroku, keď ako prvý ukončil ročník 2019/20 a vyhlásil šampióna. Hoci napríklad v hokeji jednotlivé súťaže rozhodovali o svojom osude samé za seba, Európska futbalová únia chce mať veci pod vlastnou kontrolou a svojvoľné konanie jednotlivých zväzov striktne odmieta. Belgičanov preto podrobila veľkej kritike a hrozí im dokonca neúčasť v budúcoročnej pohárovej Európe.

"Solidarita nie je jednosmernou cestou. Nemôžete požiadať o pomoc a potom sa sami rozhodnúť, ako vám to práve vyhovuje," kriticky vyhlásil Alexander Čeferin k udeleniu titulu Clubu Bruggy. Mohlo by sa totiž stať, že celok zo Západného Flámska nebude medzinárodne uznaným majstrom. "Belgičania i ďalší, ktorí zvažujú niečo podobné, riskujú účasť svojich tímov v európskych pohárových súťažiach," dodal slovinský funkcionár.

Jupiler Pro League mala pred sebou posledné kolo základnej časti a po nej mala nasledovať desaťkolová nadstavbová časť o titul. Club Bruggy mal 15-bodový náskok, ktorý bol presvedčivý, no stále nie definitívny. "Existuje presvedčenie, že futbalové dianie sa môže v najbližších mesiacoch znova začať za podmienok kompetentných úradov. V tejto súvislosti by akékoľvek rozhodnutie o zrušení aktuálnej sezóny domácich súťaží by bolo v tejto dobe predčasné a neoprávnené," dodáva optimisticky UEFA vo svojom stanovisku.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora