Články - 09.04.2020 23:56

Bieloruskému futbalu "fandia" figuríny fanúšikov iných klubov

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Oficiálne čísla z Bieloruska hlásia už vyše tisíc nakazených ľudí koronavírusom a počet mŕtvych sa dostal na dvojciferné hodnoty. Vysmievanie sa pandémii a neprerušenie športových či kultúrnych udalostí prezidenta Lukašenka sa prestáva javiť ako dobrý nápad a uvedomujú si to aj fanúšikovia. Tí protestne prestávajú navštevovať ligové stretnutia najvyššej futbalovej súťaže a namiesto seba ironicky na tribúny usádzajú makety "ľudí" zo zahraničia, ktorým futbal v týchto dňoch chýba.

Úbytok počtu fanúšikov je na tamojších štadiónoch viditeľný. Návštevy na domácich dueloch Dinama Brest sa počas minulého ročníka pohybovali medzi 8 až 10 tisíckami, kým najaktuálnejší domáci zápas sledovalo len 546 ľudí. Dinamo Minsk z dvoj až štvortisícového štandardu poklesol na 411 predaných vstupeniek, zatiaľ čo BATE Borisov v porovnaní s minulosezónnym päťtisícovým priemerom nalákal na svoje doteraz jediné ligové domáce vystúpenie 470 priaznivcov. Dôvod je jednoduchý - Bielorusi vedia, že nie sú nesmrteľní a boja sa nákazy.

Svoj protest dávajú najavo aj originálnejším spôsobom, s ktorým prišli v Breste. Na pohárový zápas proti Soligorsku posadili makety, na ktoré nalepili svoju fotografiu a odeli ich do dresu náhodného európskeho mužstva. Pri poľsko-bieloruských hraniciach tak bol k videniu priaznivec Sparty Praha, Red Bullu Salzburg, Manchestru United, Steauy Bukurešť, Juventusu, Realu Madrid, ale napríklad aj bratislavského Slovana. Samotné Dynamo si fotografie zazdieľalo aj na svojom Twitteri. "Naši fanúšikovia z celého sveta vyzerajú naozaj šťastne. Vďaka za podporu, chlapci!" poznamenalo na sociálnej sieti.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora