Články - 01.05.2020 13:21

Francúzsko so šampiónom aj európskymi reprezentantmi. Lyon sa búri

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Belgičania boli pri podobnom postupe rázne zarazení, no s odstupom času im za pravdu dala aj ďalšia z popredných európskych líg. K predčasnému ukončeniu ligovej sezóny 2019/20 pristúpila francúzska Ligue 1 a celkom kontroverzne určila šampióna, účastníkov európskych súťaží, zostupujúcich aj postupujúcich. Odohraných pritom bolo neúplných 28 kôl a dotiahnutie zvyšných desiatich odiaľoval koronavírus. Dvanásťbodový náskok PSG na čele súťaže preto nebol definitívne nedosthinuteľný, no faktom je, že suverén súťaže by musel extrémne zhoršiť svoje výkony, nakoľko doteraz bol zdolaný len trikrát.

Napriek tomu je vyhlásenie parížskeho klubu za šampióna sporným rozhodnutím, voči ktorému sa ohradzujú viaceré kluby. Ešte viac kontroverzií vynára náhle napísaná bodka za súťažou, pričom boj o viaceré pozície mal byť ešte veľmi dramatický. Vedenie ligy rozhodlo, že majstra bude v skupinovej fáze Champions League sprevádzať aj Marseille a Rennes. Súčasťou Európskej ligy bude Lille a Nice. Určená bola zároveň trojica tímov, ktoré z ligy vypadávajú - Toulouse, Amiens a Nîmes.


Administratívne sa počet titulov Paris Saint-Germain rozšíril na 19 a budúci rok sa ho pokúsi zaokrúhliť

FC Toulouse vypadáva z elitnej súťaže po sedemnástich rokoch, no reálne šlo o jednoznačne najslabší celok tejto sezóny. Takému Nîmes Olympique však na záchranu chýbali tri bodíky a bolo celkom pravdepodobné, že ich doženie. Mužstvá pred ním mali pred prerušením ligy veľmi zlú formu, keď St. Étienne bol bez víťazstva sedem kôl, Dijón vyhral raz za ostatných päť ligových vystúpení. Nespokojné sú aj kluby, ktoré sa naháňali za miestenkami do pohárovej Európy. Monako bolo ešte v polovici februára na 5. mieste, no nevydarený prelom mesiaca ho z týchto pozícií zhodil. Lyonu chýbal na dotiahnutie Nice jediný bod a na scéne európskych súťaží tak má chýbať prvý raz od roku 1997.

Prezident pravidelného francúzskeho zástupcu Jean-Michel Aulas ešte pár dní pred oficiálnym rozhodnutím tvrdil, že verí v dokončenie ligovej sezóny. Všetko aj napriek tomu, že francúzska vláda avizovala, že hromadné športové či spoločenské akcie sa obnovia najskôr v septembri tohto kalendárneho roka. To už bude v športovom prostredí najvyšší čas na odštartovanie nového ligového ročníka a na doťahovanie starých restov neostane priestor. Keď sa vedenie Lyonu dozvedelo o ukončení ligy, vyhlásilo, že podá odvolanie a je ochotné ťahať vec aj pred súd.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora