Články - 13.05.2020 22:16

Najzázračnejšie záchrany histórie! Čo potrebuje Norwich či Paderborn?

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Je prirodzené, že klubom z chvosta poradia sa príliš do obnovovania súťaže nechce, pretože budú mať relatívne krátky úsek sezóny na to, aby zachránili pokazené a pokúsili sa vyhnúť vypadnutiu. Vo viacerých prípadoch ide o manko 9 či 10 bodov na zónu bezpečia a takéto úniky od zostupu by sa zaradili medzi tie najpamätnejšie, aké novodobá história futbalu priniesla. Ide však presne o ten typ príbehu, na ktorý sa veľmi dlho spomína a štatisti ho občas radi pripomenú. Niekoľko epických záverov sezóny zachraňujúceho sa celku si pamätajú najmä Angličania, no do výberu vedia prispieť aj Nemci, Španieli či Taliani.

Spomedzi momentálne posledných tímov v popredných európskych ligách sa javia ako najhoršie pozície tie, v ktorých je talianska Brescia, španielsky Espanyol, anglický Norwich City, nemecký Paderborn a portugalské Deportivo Aves. Nováčik Serie A nazbieral doteraz len 16 bodov a ak chce pomýšľať na záchranu, v ostávajúcich dvanástich kolách bude potrebovať tento počet minimálne zdvojnásobiť. Vzhľadom na to, ako boduje konkurencia, nepravdepodobná je aj záchrana nemeckého Paderbornu, ktorý má deväť kôl pred koncom 10-bodové manko, a to doteraz vyhral len štyrikrát. Barcelonský Espanyol by po obnovení súťaže mal jedenásť kôl na zmazanie šesťbodového manka, zatiaľ čo nováčik portugalskej ligy z priemyselného mestečka na severe krajiny je odsúdený na vypadnutie. Pred sebou má desať zápasov a potrebuje dohnať deväťbodovú stratu.

Občas sa podobný futbalový zázrak dosiahnuť podarí. Medzi veľké trénerské mená sa Mauricio Pochettino dostal v sezóne 2008/06 cez RCD Espanyol, ktorý prebral v zúfalej situácii na predposlednom mieste pred 20. kolom a bol už jeho tretím koučom počas jedinej sezóny. Na začiatku apríla sa Barcelončania prepadli dokonca na úplný chvost poradia a na záchranu strácali šesť bodov. V záverečných desiatich kolách La Ligy však prehrali jediný raz, zdolali Valenciu či Bilbao a senzačne zakotvili na dvanástej priečke. Ročník 1998/99 si ako infarktový pamätajú fanúšikovia Eintrachtu Frankfurt. Do záverečného 34. kola vstupoval tím so zúfalými vyhliadkami. Potreboval vyhrať nad Kaiserslauternom aspoň o štyri góly a k tomu veriť v priaznivé okolnosti na ostatných štadiónoch. Súper pritom bojoval o miestenky do Európy, no vôľa zachrániť sa bola väčšia. Vedenie 4:1 v 89. minúte bolo pre Frankfurt stále nepostačujúce, no potom prišiel piaty presný zásah. Keďže Norimberg v ten deň prehral s Freiburgom, Eintracht sa zachránil o skóre, dokonca rozdielom jediného gólu.

Zhruba v polovici sezóny 2006/07 zasadol na lavičku West Hamu tréner Alan Curbishley a jeho úloha bola jasná - zachrániť kladivárov. Tí boli súvisle v zóne zostupu od 16. kola až do záveru ročníka. Pri svojej premiére nový kouč senzačne zdolal Manchester United 1:0 a v poslednom kole čelil tomu istému súperovi. Len víťazstvo nad už istým šampiónom by zaručilo záchranu a Sir Alex Ferguson pred zápasom do londýnskeho tábora odkázal, že pokiaľ čakajú, že jeho zverenci k tomu nepristúpia naplno, čaká ich veľké sklamanie. West Ham však vyhral sedem z posledných deviatich ligových súbojov a zvládol aj ten posledný. Gól Carlosa Téveza a výsledok 0:1 na Old Trafford znamenal, že The Hammers pod seba dostali až štyri tímy. Že zóna zostupu nie je až tak ďaleko od prvej priečky, anglický futbal presvedčil Leicester City. V sezóne 2014/15 bol pod taktovkou Nigela Pearsona na odstrel. Od októbra do januára vyhral jediný ligový zápas a celkom oprávnene padol na posledné miesto. Manažér si však nečakane dôveru vedenia udržal a patrične sa za to odvďačil. V posledných ôsmich kolách bol Leicester nezdolaný, inkasoval dokonca len štyri góly a bezpečne sa zachránil. Práve na tomto období ďalej staval, aby sa v nasledujúcej sezóne stal nečakaným majstrom Anglicka. Všetko aj napriek tomu, že Pearson svoje miesto počas leta prenechal Claudiovi Ranierimu.

Niekedy sa dlhodobo nedarí, ale aj tak sa oplatí bojovať až do úplného konca. Rozprávať by vedeli v sezóne 2016/17 v talianskej Kalábrii. FC Crotone sa v zóne zostupu za celý rok nenachádzal len po dvoch kolách - po prvom a poslednom. V otváracom zápase podľahol Bologni 0:1, čo sa medzi najvyššie prehry neradilo, no po dvoch kolách už bol tento celok predposledný a po troch posledný. Výlučne medzi osemnástym a dvadsiatym miestom sa pohyboval od septembra až do konca mája a záverečné kolá mu do cesty dokonca nastavali súperov ako AC Miláno, Juventus či Lazio. Manko na Empoli sa napriek tomu podarilo skresať z ôsmich bodov na jeden. V záverečný hrací deň čelilo Empoli už istému vypadávajúcemu Palermu, zatiaľ čo Crotone hralo proti štvrtému Laziu. Zdalo sa, že je medzi týmito súpermi na diaľku všetko jasné, ale nebolo. Hrdinom dňa sa stal Andrea Nalini, dnes pôsobiaci v tretej talianskej lige, ktorý strelil Rimanom dva góly a režíroval tak víťazstvo 3:1, zatiaľ čo Palermo nečakane vzalo konkurentovi všetky body a pomohlo tak Crotone k záchrane v poslednom kole.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora