Články - 17.05.2020 16:26

Najdramatickejšie novodobé boje o titul: rozhodoval jediný gól

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Futbalové ligy sa chystajú prebudiť k životu a s nimi aj boj o titul šampióna v jednotlivých krajinách, ktorý pôvodne vyzeral tak, že nebude vyhlásený. Niekde to vyzerá byť ako formalita, no sú ligy, kde to ešte bude poriadne intenzívny boj. Bundesligový rozdiel medzi prvým Bayernom a druhým Dortmundom bol len štyri body, v Španielsku drží Barcelona za sebou Real o dva body a v Taliansku je po 26 kolách na tom Juventus s Laziom takmer identicky. Dočkáme sa v niektorej zo spomenutých líg vyvrcholenia o jediný gól? Nebolo by to prvý raz.

Keď sa spomenie majstrovský titul vystrelený gólom v absolútnom závere, väčšine fanúšikov sa pravdepodobne ako prvý vybaví Manchester City v sezóne 2011/12. V záverečný hrací deň Premier League sa rozhodovalo o držiteľovi trofeje medzi dvomi mestskými rivalmi, pritom klub z modrej časti mal všetko vo vlastných rukách. Čelil Queens Park Rangers, ktorý sa tesne zachránil, no už v prvom vzájomnom zápase narobil tomuto súperovi značné problémy. United medzitým neostávalo nič iné, ako vyhrať svoj zápas a čakať. So Sunderlandom si poradili 1:0 a QPR ich dlho držalo v nádeji. Do nadstaveného času šlo vo vedení 2:1, avšak v 92. minúte sa trafil Edin Džeko a v 94. ho doplnil Sergio Agüero, ktorý tak v poslednej možnej chvíli svojmu tímu vystrelil v poradí tretí majstrovský titul. Zakrátko k nemu pribudli ďalšie tri.

Mestskí rivali zviedli pamätný boj v poslednom kole aj v Škótsku. 22. mája 2005 hral Celtic Glasgow na pôde Motherwellu a na krk mu dýchali Rangers, ktorí v súbežne hranom stretnutí čelili Hibernianu. Ak by zeleno-bieli vyhrali na pôde posledného tímu skupiny o titul, nebolo by čo riešiť. Akýkoľvek iný výsledok by dal šancu modrému konkurentovi. Ako sa hovorí, posledný krok býva najťažší. Celtic síce po prvom polčase viedol 1:0, ale na konci stretnutia si nechal zlato prejsť medzi prstami. V 88. minúte padol vyrovnávajúci gól a o dve minúty neskôr dokonca Motherwell pri absolútnom vabanku súpera zabezpečil nielen plný bodový zisk pre seba, ale najmä titul pre Glasgow Rangers v ročníku 2004/05. Tí vyhrali nad Hibernianom 1:0 a v konečnom poradí sa usadili s jednobodovým náskokom na čele poradia.

Najväčšiu drámu v novodobej histórii Primera Division nemá na svedomí Real s Barcelonou, ako by mnohí predpokladali. V ročníku 2013/14 narušilo hegemóniu tejto dvojice Atlético Madrid a šlo možno o šampióna v najhoršej forme. Čo 38. kolu dodalo čaro, bol fakt, že sa tieto dva celky stretli v priamom súboji a jeho víťaz by sa stal majstrom Španielska. Remíza bola postačujúca pre Los Colchoneros. V záverečných troch kolách pritom ani jeden z tejto dvojice nebol schopný vyhrať zápas a odlepiť sa tak od svojho súpera. Na Nou Campe to od 33. minúty vyzeralo lepšie pre Barcu po góle Alexisa Sáncheza, ale krátko po prestávke vyrovnal Diego Godín. Výsledok 1:1 znamenal titul pre Atlético, ktoré ho navyše oslavovalo na pôde svojho najbližšieho prenasledovateľa.

Francúzsky HSC Montpellier sa stal majstrom Francúzska jediný raz vo svojej 101-ročnej histórii a na tento honor sa nadrel do poslednej minúty. V sezóne 2011/12 dokázal za sebou udržať PSG, čo v tejto lige nie je maličkosť. Po sérii náročných duelov proti ašpirantom na pohárové priečky hral tento "trpaslík" v záverečnom kole proti poslednému Auxerre, ktoré sa napriek beznádejnej situácii chcelo s Ligue 1 rozlúčiť s hrdosťou. Po necelej polhodine navyše šiel domáci zostupujúci tím do vedenia, no Montpellier rýchlo vyrovnal. Vzhľadom na trojbodový náskok, to bol výsledok postačujúci, no napätie trvalo do 76. minúty. Potom strelil John Chukwudi Utaka svoj druhý zápasový gól a trofej bola doma.

Novodobá história si pamätá hneď dva ročníky, kedy bolo pred posledným kolom v hre toľko scenárov, že titul mohol skončiť v rukách až troch rôznych kandidátov. Talianska Serie A si také niečo prežila v sezóne 2001/02, kedy sa rozhodovalo medzi Juventusom, AS Rímom a Interom Miláno. Najlepšie karty mali v rukách Milánčania, ktorí mali o bod viac ako Turínčania a o dva v porovnaní s Rimanmi. Lenže v 34. kole prehrali na pôde Lazia 2:4 a šance sa rozplynuli. Juventus si už príležitosť ujsť nenechal, vyhral na pôde Udinese a stal sa šampiónom. Že AS rovnako svoj zápas zvládol, už nehralo rolu. Ročník 2006/07 bol zase podobnou drámou v Eredivisie medzi PSV, Alkmaarom a Ajaxom. Všetci traja mali dokonca na konte zhodne 72 bodov a v poslednom kole čelili súperom z dna tabuľky. AZ napriek tomu zlyhal, podľahol Excelsioru a rozhodnutie nechal v amsterdamsko-eindhovenskej réžii. Ajax spravil maximum, vyhral v Tilburgu 2:0, ale lepšie skóre malo PSV, ktoré v danej sezóne takmer nedostávalo góly. Posledné kolo si navyše užilo aj strelecky, nad Vitesse vyhralo 5:1 a mega dramatický boj rozlúsklo vo veľkom štýle.