Články - 23.05.2020 15:14

Fíni chceli stavať na eufórii z EURO, budú radi za fungujúcu ligu

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita

Fínska futbalová reprezentácia sa po prvý raz vo svojej histórii prebojovala na vrcholné podujatie a jej reprezentanti sa predstavia na najbližšom európskom šampionáte. Po ceste naň zdolali Bosnu, Grécko či Arménsko a pripravovali sa na skupinové konfrontácie s Belgičanmi, Rusmi a Dánmi. Inšpirovať sa chceli Islandom, ktorého postup na EURO 2016 odpálil v krajine futbalovú horúčku. Kalendárny rok 2020 mal byť jednoducho v krajine tisícich jazier pre tento šport výnimočný, ale všetko je inak.

V domácej súťaži sa stále neodohralo ani len prvé kolo. To bolo pôvodne naplánované na 11. apríla, no pandémia zariadila veci inak. Aktuálnejšie predbežné plány hovoria o júni a každý ďalší týždeň omeškania môže mať fatálne následky pre kluby. "Koncom roka bola situácia najlepšia, akú som kedy videl. Teraz je to o poznanie horšie. Hrozí, že niektoré kluby skrachujú, ak vynútená pauza bude pokračovať," prezradil médiám šéf súťaže Timo Marjamaa. Zo súčasného kádra reprezentačného A-tímu hrá vo fínskej lige len dvojica futbalistov, no bez domácej scény sa niečo väčšie stavia ťažko.

Podmienkou je pre dvanástich účastníkov začať najneskôr na začiatku júla, pokiaľ samozrejme nechcú hneď v úvode ročníka prijať možnosť výrazného okresania programu. Liga sa zvyčajne hrá od apríla do septembra. Potom v krajine zavládne počasie, ktoré je s futbalovými zápasmi prakticky nezlúčiteľné. Dôležitým faktom sú aj nízke rozpočty tamojších klubov, v priemere zhruba na úrovni milióna eur. Hlavnou zložkou ich príjmov sú vstupenky z domácich zápasov. Optimistický scenár pre Európu hovorí, že fanúšikovia sa dostanú na duely niekedy na prelome septembra až októbra. To však bude vo Fínsku už po sezóne.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora