Články - 25.05.2020 19:34

Atraktívna ponuka z NHL na stole, klub však trénera nepustí

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Nešťastnú časť kariérneho príbehu prežíva švédsky hokejový tréner Rikard Grönborg, ktorý sa stal najvážnejším kandidátom na uvoľnený post kouča New Jersey Devils. Lukratívna ponuka z NHL je však proti jeho vôli momentálne bezpredmetná. Je viazaný zmluvou vo švajčiarskom klube ZSC Lions a jeho kontrakt platí aj pre budúci ročník. Vedenie už aj stihlo cez médiá reagovať na šumy, ktoré z Ameriky prišli a 51-ročného odborníka uvoľniť nehodlá. Pre európskeho trénera je pritom mimoriadne náročné získať rolu šéfa lavičky niektorého z tímov profiligy a takéto ponuky sa neodmietajú.

Aj samotný Grönborg v minulosti priznal, že viesť mužstvo NHL je preňho veľkým snom. V rokoch 1994 až 2005 pôsobil ako tréner v Amerike, no len na univerzitnej úrovni. Potom kývol na ponuku švédskeho národného tímu, pôvodne v juniorke, neskôr aj v A-tíme. S "Tre Kronor" pozbieral ako súčasť trénerského tímu tri zlaté, jednu striebornú a dve bronzové šampionátové medaily, k čomu pridal aj olympijské striebro z roku 2014. Pri švédskej reprezentácii pobudol do roku 2019 a aj vtedy sa o ňom šepkalo ako o kandidátovi na lavičku Caroliny či Buffala. Upísal sa nakoniec Zürichu, čo mu zmarí tohtoročný presun do radov Devils. Tí v priebehu sezóny prepustili Johna Hynesa a jeho dočasnou náhradou bol asistent Alain Nasreddine.


Prvé zlato zo seniorských MS získal Grönborg ešte ako asistent v roku 2013. V rokoch 2017 a 2018 už bol hlavným trénerom

Švajčiari sú známi tým, že sa im kolená pri kontaktoch s Kanaďanmi či Američanmi neroztrasú a neboli naklonení púšťaniu hráčov a trénerov do zámoria tak, ako to funguje v mnohých iných popredných európskych ligách. Len nedávno pritom tamojšia NLA podpísala dohodu, podľa ktorej bude realizácia podobných transferov do NHL o čosi jednoduchšia a prirodzenejšia, avšak vzťahuje sa len na hráčov. Svoje o tom vie aj Kanaďan Bob Hartley, ktorý po rokoch v NHL odtrénoval sezónu 2011/12 rovnako v Zürichu a následne sa veľmi kostrbato vracal naspäť do vlasti a odtiaľ cez lotyšskú reprezentáciu do Avangardu Omsk.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora