Články - 26.05.2020 22:44

Futbalový Frankenstein: Briti vyskladali anatomicky dokonalého útočníka

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/The Sun

"Pravačka Messiho, ľavačka Ronalda a schopnosť hlavičkovať ako Van Dijk!" takto zjednodušene určite nejden pri pive definoval, ako si asi predstavuje dokonalého futbalistu. Trochu fundovanejšie sa do tejto problematiky pustil britský denník The Sun, ktorý sa pokúsil anatomicky poskladať dokonalého zakončovateľa. Vypichol pritom osem charakteristík, ktoré by dokonalý útočník rozhodne mal spĺňať a potom k nim priradil mená konkrétnych hráčov. Výsledkom je tak hybrid Messiho, Cristiana Ronalda, Mbappého, Vardyho, Müllera, Van Bastena, Ronalda a Santillanu.

Dokonalý útočník by mal byť schopný zakončiť obomi nohami aj hlavou. Najdokonalejšie zakončenia ľavou nohou vidia britskí redaktori u Lionela Messiho. Dodávajú, že viaceré jeho vlastnosti by sa dali uplatniť u umelo vytvoreného perfektného hrotového hráča, ale práve v ľavačke spočíva jeho najsilnejšia zbraň. Osvedčiť ju dokáže nielen z priamych kopov, ale aj z "mŕtvych" situácií, keď si obranca už myslí, že ho z optimálnej streleckej pozície vytlačil, no to je fatálny omyl. Pravačku vidia najvšestrannejšiu u Kyliana Mbappého, a to najmä preto, že dokáže vyslať likvidačnú a presnú strelu hoci aj v plnej rýchlosti a z nepripravenej pozície. Pri streľbe je vítanou vlastnosťou aj prepracovaná technika, ktorú by si autori prepožičali u Rooneyho či Shearera. Pri hlavičkovaní človeku prídu na um najmä dvojmetroví hrotoví hráči, formátu Petra Croucha. To sú však centimetre naviac, ktoré im príroda nadelila. Legendárny Španiel Santillana bol vo vzduchu prakticky nebrániteľný napriek tomu, že meral len 175 centimetrov. Mal ohromujúci výskok a z neho dokázal vyťažiť prudkú a presnú hlavičku.

Kým zovrie krv vo fanúšikoch Cristiana Ronalda, autori upozorňujú, že uňho vypichli skôr psychologické vlastnosti. Dokonalý útočník by mal mať podľa nich srdce portugalskej hviezdy. Dostal sa na vrchol a udržuje sa na ňom vďaka tomu, že neprestal na sebe tvrdo pracovať, je v tomto smere obrovským vzorom a pomáha mu k tomu neprekonateľná súťaživosť. Nadšenie a vášeň je to, čo by športovej hviezde rozhodne chýbať nemalo. To všetko potom treba pretaviť v tempo a pohyb, ako to robí Jamie Vardy, ďalší kúsok perfektného forwarda. Mnohí obrancovia Premier League sa zhodujú, že to je hráč, ktorému sa stačiť nedá. Veľmi zjednodušene, kľúčovou zložkou úspechu Leicesteru v roku 2016 bolo posielanie lôpt na svojho hrotového útočníka, ktorý z toho nastrieľal množstvo gólov. Niečo podobné má v sebe aj Pierre-Emerick Aubameyang a v minulosti napríklad Michael Owen.

Pokiaľ sa naskytne príležitosť, hoci aj jediná za zápas, útočník ňou jednoducho nesmie pohrdnúť. Vlastnosť, ktorú autori pomenovali ako "oportunizmus" ilustrujú na Gerdovi Müllerovi. Jednou zložkou je byť v správny čas na správnom mieste, druhou a možno dôležitejšou je dostať loptu do siete, nech sa deje čokoľvek. To robilo zo západonemeckého tímu či z Bayernu Mníchov výnimočný stroj. Z dnešných futbalistov má podobné čaro v sebe Sergio Agüero, schopný premieňať aj pološance. Pokiaľ sa to pravidelne darí, všímajú si to aj obrancovia a útočníkovi nedarujú ani milimeter priestoru. Preto si ho musí vedieť spraviť tak, ako vo svojej dobe Brazílčan Ronaldo. Keď sa s loptou vydal na bránu, zmenil sa na tank. Porovnateľnú silu britský denník videl aj u Didiera Drogbu. Škaredé góly sú tie, ktoré často rozhodujú zápasy a turnaje, no občas treba dať aj nejaký výstavný. Úplne ideálne je, keď je jeho strelec stelesnením elegancie a fanúšičky majú jeho plagáty polepené po izbe. The Sun má v otázke konkrétne príkladu jasno - Marco Van Basten po finále EURO 1988. Teoreticky by to však mohol byť aj Francesco Totti či Thierry Henry.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora