Články - 03.06.2020 19:53

Tajný tréner, ktorý má anonymných klientov z elitných líg

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Pomerne ťažko sa verí tomu, že niekde v pozadí veľkých športových zápasov je akýsi "tajný tréner", ktorý pripravuje individuálne taktické pokyny pre konkrétnych hráčov. V skutočnosti však takýto človek naozaj existuje. Vypátral ho web britskej športovej televíznej stanice Sky Sports a pripravil s ním zaujímavý rozhovor o jeho analýzach, ktoré si nechávajú vypracovať futbalové hviezdy a tie následne využívajú vo svojich zápasoch popri balíku pokynov od svojho kouča. Ide o Lorana Vrielinka, bývalého profesionálneho basketbalistu, dnes učiteľa telesnej výchovy na škole neďaleko Groningenu.

Prvý raz sa hmlisté informácie o systéme Tactalyse objavili v novembri 2019, keď Jetro Willems oslávil gól za Newcastle United tým, že do kamery ukázal trojuholník. To bol pozdrav tomuto taktikovi, ktorý sa dlho venoval jeho hernému štýlu, našiel situácie, pri ktorých bol priestor na podporenie ofenzívy, no ľavý holandský obranca nimi pohrdol. Výsledkom analýzy bolo, že sa má viac tlačiť na os ihriska a z nej vyplynuli prvé dva góly v Premier League.

Hoci záujem o tieto služby v popredných európskych ligách vzrastá, Vrielink väčšinu svojich aktuálnych klientov drží v prísnej anonymite. Je možné, že sa mu časom prihlásia hráči z dvoch konkurenčných klubov, ktoré sa budú pripravovať na dôležitý vzájomný zápas. V takom prípade zrejme holandský stratég neskôr prihláseného odmietne pre právnicky poňatý stret záujmov. Niekoľko klientov sa prihlásilo do programu už v sezóne 2016/17, čiže krátko po jeho vzniku. Menovite to bol napríklad Leroy Fer. V aktuálnej sezóne sa pracuje napríklad so Stefanom de Vrijom, obrancom Williamom Troost-Ekongom z Udinese či bývalým gólmanom holandskej "dvadsať jednotky" Warnerom Hahnom. Zakladateľ tohto systému však pre Skysports povedal, že má klientov z väčšiny klubov Eredivisie a nevedia o tom ani ich zamestnávatelia. Problém to podľa neho nie je. Prioritou sú hráči, ktorí chcú zlepšiť konkrétne veci vo svojej hre.


Stopér de Vrij z Interu je momentálne najhviezdnejším známym klientom Tactalyse. V minulosti to využil aj Willems, Veltman, Fer či Hoedt

Vyrozprával napríklad príbeh Joela Veltmana, ktorý nebol spokojný so svojou defenzívnou prácou. V takom prípade sa tri hodiny týždenne pracuje s videami z hráčových najaktuálnejších vystúpení plus ďalšiu hodinu so štatistickými výstupmi z duelov. Potom príde na rad približne hodinové stretnutie s futbalistom, na ktorom sú odprezentované výsledky. Niekedy sú veľmi jednoduché. Vo Veltmanovom prípade šlo o potrebu zmeniť prístup k súbojom o loptu a znížiť tým počet nedovolených zákrokov, z čoho vznikajú nebezpečné štandardky. Niekedy je to však súbor pohybových návykov a rozhodnutí, ktorých zapracovanie trvá dlhšie.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora