Články - 05.06.2020 14:57

Rozostupy medzi fanúšikmi v Maďarsku - ako kedy, ako kde

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Maďarský futbal sa zaradil medzi prvých, kto zaviedol do praxe uvoľnenie opatrení a umožnil na štadiónoch pobyt obmedzenému množstvu fanúšikov. Kluby však tým na seba prebrali obrovskú zodpovednosť, dostali sa pod drobnohľad a aj príslušné orgány poctivo sledovali, či boli dodržané pravidlá. Tie nespočívali len v obmedzenom počte, ktorý aj s prihliadnutím veľkosti a tvary sektorov, vychádzal asi na 25 percent, ale najmä v rozostupoch, ktoré mali priaznivci medzi sebou dodržiavať. Jednotlivé sektory mohli byť obsadené len do určitej miery a nesmeli vznikať početné a zhustené "kotly".

Takto prebehlo víkendové 26. ligové kolo a rovnako aj finále Pohára medzi Honvédom a Mezokövesdom. Súboj o trofej sa hral v neutrálnej Puskás Aréne, do ktorej to prirodzene mali bližšie budapeštianski fanúšikovia. Tí vytvorili svojim proti súperovi zo severovýchodu krajiny domáce prostredie a nejaké dištančné pravidlá ich absolútne nezaujímali. Napriek zákazu, na štadióne vznikol veľký kotol Honvédu, ktorý bol odmenený víťazstvom 2:1 a ôsmym triumfom v histórii tejto súťaže.

Odlišná bola situácia v posledný májový deň, keď na ligové stretnutie proti Debrecínu zavítalo na 10-tisícový štadión sedemsto fanúšikov a videli výhru 3:1. Naopak, viaceré tímy po stretnutí ďakovali svojim fanúšikom za ohľaduplnosť a zodpovedné správanie. Stretnutie Kisvárdy s Újpestom sledovalo poctivo rozsadených 820 divákov, pravidlá boli dodržané aj v mestečku Paks, ktorého futbalový klub je po uši namočený v bojoch o záchranu, no s Féhervárom uhral remízu 0:0.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa DVTK (@dvtkinstagram),

DVTK si dokonca dovolil na instagramovom profile vyskladať fotogalériu z toho, ako rozumne sa jeho fanúšikovia správali napriek vyše dvojtisícovej návšteve a ako boli dodržané 1,5-metrové vzdialenosti pri miestach na sedenie. Tribúny na zápase Puskásovej Akadémie s Ferencvárosom zívali prázdnotou.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora