Články - 24.06.2020 08:27

Kokaín aj playboy, dnes Mutu trénuje mládežnícku reprezentáciu

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Zvykne sa hovoriť, že všetko treba skúsiť a toto heslo si vzal doslova bývalý rumunský futbalový reprezentant Adrian Mutu. Ten v kariére nastupoval za Fiorentinu, Juventus aj Chelsea a stopu zanechal aj viacerými škandálmi. Dnes má krátko po štyridsiatke a jeho život nabral nečakané smerovanie. Vložil sa do trénovania talentovanej rumunskej mládeže a v šatni tak bude pre deti celkom netradičným vzorom.

Do Anglicka prichádzal krátko potom, čo sa Chelsea dostala do rúk Romana Abramoviča, stál na tu dobu veľa a mal byť súčasťou ambiciózneho projektu na zosadenie Arsenalu či Manchestru United. V roku 2004 upadol do nemilosti Josého Mourinha, navyše bol pozitívne testovaný na kokaín. Po odkrútení sedemmesačného trestu sa prihlásil v Taliansku, no i tam mu dopingová kontrola zistila ďalšie nepovolené látky v tele a dostal ďalšiu stopku, tento raz na deväť mesiacov. Prešité to navyše bolo obvineniami z fyzického násilia na svojej manželke, dvakrát sa rozviedol, medzitým si užíval s viacerými poprednými modelkami a zúčastnil sa niekoľkých playboyovských akcií.

Sám o sebe hovoril ako o rozdvojenej osobnosti. Popri aktívnej futbalovej kariére vyštudoval právo a rád sa ponáral do krás literatúry, v ktorej zbožňoval Dostojevského. Zaradil sa navyše medzi najlepších rumunských hráčov v histórii a z pomyselného trónu ho vie zosadiť akurát Gheorghe Hagi. Práve pre svoje rôznorodé skúsenosti sa považuje za správneho muža pre prácu s mládežou. "Z vlastnej skúsenosti viem, čo sa stane, keď má športovec problémy s disciplínou. Prešiel som si tým a vrátil som sa po tom ešte silnejší. Sám viem byť ponaučením aj príkladom pre chlapcov, viem im pomôcť a nie ich súdiť," povedal anglickým médiám. Do rúk dokonca dostal reprezentačný tím do 21 rokov, a to napriek minimálnym trénerským skúsenostiam. V Diname Bukurešť pôsobil ako technický riaditeľ a v podobnej funkcii sa hýbal aj okolo reprezentácie. Potom odtrénoval jedenásť duelov v FC Voluntari a získal si dôveru Zväzu.

Už teraz neskrýva ambície, že by sa rád stal koučom seniorskej rumunskej reprezentácie. Nemusí to byť nepravdepodobné. Vedie totiž perspektívny tím, ktorý do európskeho šampionátu 2019 vstupoval ako papierovo najslabší celok, avšak víťazstvami nad Chorvátskom, Anglickom, remízou s Francúzskom a pôsobivou semifinálovou bitkou s Nemcami si získal rešpekt. Dnes je to navyše iný Mutu ako kontroverzná postava z prelomu milénií a malo by to byť cítiť aj na výsledkoch. Tak sa nechajme prekvapiť.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora