Články - 26.06.2020 17:09

Bol za Blatterových čias Platini čistý? Prokuratúra to preverí

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita

Početné obvinenia a problémové platby Seppa Blattera siahajú na americký aj európsky kontinent. Niet predo divu, že švajčiarska prokuratúra, ktorá sa prípadom zaoberá, si na obe strany poctivo posvieti. Jedna z veľkých káuz bývalého prezidenta FIFA sa týka poskytnutia bezúročnej pôžičky pre futbal v Trinidade a Tobago v roku 2010. Tá bola neskôr prekvalifikovaná na dar, no na čele stredoamerickej federácie stál viceprezident FIFA Jack Warner. Proti nemu je zozbierané už teraz veľké množstvo dôkazov a výpovedí, ktoré ho usvedčujú z podvodov. Veľké problémy má aj bývalý sekretár FIFA Jérome Valcke a pochopiteľne aj finančný riaditeľ Markus Kattner.

Problémové platby a prevody na účty sa dotkli aj Michela Platiniho, ktorý bol na čele UEFA v rokoch 2007 až 2015. Bývalý skvelý francúzsky futbalista prijal na svoj súkromný účet čiastku 2 milióny amerických dolárov, ktorá mala byť jeho výplatou za poskytnuté poradenské služby. Prípad prešiel už cez päť rôznych nezávislých inštitúcií a všetky vyriekli verdikt o vine Platiniho. Jeho pobyt na slobode dlho trvať nemusí, hoci doteraz bol potrestaný len štvorročným dištancom v športovej sfére, ktorý vypršal vlani na jeseň a odvtedy bývalý šéf európskeho futbalu sľubuje, že očistí svoje meno.

Súd sa vo Švajčiarsku má uskutočniť 14. septembra a Blattera aj Platiniho môže poslať do veľkých problémov. Výrazne väčších ako bol už odpykaný trest Francúza a aj šesťročný dištanc pre 84-ročného Švajčiara. Počas jeho sedemnásťročného pôsobenia v čele svetového futbalu sa nakopilo obrovské množstvo pochybení, problémových rozhodnutí aj podozrení z korupcie. Vo futbalovej sfére preto málokto verí v jeho nevinu, skôr sa očakáva, aké zaujímavé mená ešte budú do káuz zahrnuté, keď dôjde na obhajobu. Všetko začalo prakticky už jeho zvolením do funkcie v rokoch 2002 a 2015, kedy sa veľa hovorilo o uplácaní funkcionárov. Spory sa viedli aj o priradení organizácie majstrovstiev sveta Rusku v roku 2018 a Kataru v roku 2022.

Arabský polostrov nemá núdzu o peniaze a tamojšie krajiny hostili v nedávnej histórii viaceré šampionáty. K problémovým MS v Katare sa pridalo aj obmedzovanie ľudských práv pri výstavbe štadiónov, preplánovanie šampionátu na zimu, s čím sa nestotožňuje väčšina svetových súťaží, biedna infraštruktúra v krajine aj vysoké náklady na cestu do krajiny či ubytovanie. S tým zase súvisia poloprázdne štadióny, s ktorými sa musel vysporiadať už atletický šampionát v roku 2019.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora