Články - 10.07.2020 11:54

Tréneri roka v Česku: Guľu predstihlo iné nám známe meno

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita

Rešpektovaný slovenský tréner Adrián Guľa vletel na českú scénu ako veľká voda a začal zbierať úspech za úspechom. Na lavičku Plzne zasadol po zimnej prestávke a z prvých piatich stretnutí ani raz neprehral. Dnes je stále jeho bilancia pozoruhodná. Zo šestnástich odkoučovaných kôl s Viktoriánmi dvanásťkrát vyhral, dvakrát remizoval a zdolaný bol len pražskou Slaviou a Spartou. Zaradil sa vďaka tomu medzi top trénerov najvyššej českej súťaže a pred tradičnou anketou zástupcov médií, trénerov a kapitánov klubov sa mu dávali slušné šance.

Prvé miesto obsadil Jindřich Tripšovský, ktorý ťahal Slaviu Praha za jednoznačným majstrovským titulom. "Zošívaní" boli za celých 35 kôl zdolaní len dvakrát a Guľovu Plzeň za sebou udržali o deväť bodov. Druhú priečku obsadil, možno trochu nečakane, Pavel Hoftych zo Slovana Liberec. S tým obsadil piatu pozíciu, v rámci baráže o Európsku ligu sa dostal do najvýhodnejšej pozície a okrem toho vyzval Spartu vo finále Pohára. Aj jeho meno je našincovi dobre známe. 53-ročný rodák z Ústí nad Labem v minulosti ako tréner aj funkcionár pôsobil v Spartaku Trnava.

V neprospech Slováka Guľu zahralo pravdepodobne to, že v českej lige je relatívne krátko. Zakotvil tak na tretej pozícii. "Som šťastný, že môžem pracovať s takými hráčmi a v takom veľkom klube. Každý deň sa snažíme všetci v klube odovzdať maximum a posúvať sa. V predkole Ligy majstrov chceme byť čo najlepšie pripravení a dostať Viktoriu opäť do skupinovej fázy. Verím, že s podporou fanúšikov budeme opäť úspešné v domácej ligovej súťaži aj v pohároch," citujú ho tamojšie médiá. Spomedzi mužov spod Tatier bol jediným oceneným v prvej trojkie niektorej z ankiet. Za brankára sezóny bol zvolený Ondrej Kolář zo Slavie Praha, medzi legionármi pozbieral najviac hlasov jeho rumunský spoluhráč Nicolae Stanciu, v kategórii útočníkov najviac zabodoval Petar Musa, ktorý sa počas ročníka sťahoval z Liberca do Slavie a za najlepšieho obrancu zvolili Jakuba Brabca z Plzne. Celkovým futbalistom roka je sedemnásťročný mladík Adam Hložek zo Sparty Praha.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora