Články - 07.08.2020 08:31

UEFA si umýva ruky: nezabezpečíte zápas, prehráte kontumačne

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Vedúci tímov budú mať v rámci európskych futbalových súťaží v ročníku 2020/21 oveľa viac povinností ako boli zvyknutí. Predkolá Ligy majstrov aj Európskej ligy sa totiž s určitosťou začnú v období, keď budú naprieč kontinentom platiť rôzne obmedzenia, zákazy a nariadenia. Tie budú komplikovať organizáciu športových aj spoločenských akcií a zároveň môžu komplikovať hosťujúcemu tímu vstup do krajiny. Preto UEFA prijala veľmi prísne nariadenie, ktoré zadáva tímom povinnosť vopred informovať o aktuálnych politických rozhodnutiach na túto tému.

Pokiaľ na túto povinnosť klub zabudne, hrozí mu dokonca definitívne vyradenie z tohtoročnej edície európskych pohárových súťaží. Komplikovanejšia bude aj príprava súťažného predkolového zápasu. V rámci dohrávania ročníka 2019/20 sa UEFA sama chopila všetkých náležitostí a zabezpečila potrebné opatrenia pre nemecké, portugalské aj poľské štadióny. Pripraviť však niečo podobné v jednom termíne od Islandu až po Kazachstan, by už bol až nadľudský výkon.

Kompetentní počítajú aj s možnosťou, že sa v niektorých krajinách hrať nebude môcť, respektíve tam súper nebude môcť pricestovať, keďže pochádza z "červenej", čiže príliš infikovanej krajiny. Najneskôr 48 hodín pred žrebom predkôl musia všetky kluby informovať kompetentné orgány o najaktuálnejších informáciách ohľadom pandémie. Situácia v konkrétnych tímoch sa príliš riešiť nebude. A niekoľko pozitívnych prípadov koronavírusu v kádri nebude dôvodom na odloženie či zrušenie zápasu. Iná bude situácia, pokiaľ stretnutie zruší vláda, prípadne tím nebude mať na súpiske najmenej 13 zdravých hráčov alebo jedného zdravého brankára.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora