Články - 08.08.2020 18:41

VAR bude ďalej merať milimetre, pár zmien však prijal

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Futbalová Premier League si v piatok odhlasovala zrušenie pravidla o piatich striedaniach, vracia sa k trom a zúži sa aj počet náhradníkov, ktoré počas koronavírusu mali tréneri k dispozícii. Už tradične sa predmetom diskusií stal aj video asistent rozhodcu, ktorý prejde pre ročník 2020/21 viacerými zmenami. Dôvodom je zásah Medzinárodnej futbalovej federácie, ktorá chce mať nad využívaním technológie väčší vplyv a najmä chce zjednocovať nastavené pravidlá v jednotlivých svetových ligách. Práve Angličania pritom boli národom, ktorý si túto novinku udomácnil najviac, v lige s jej využívaním neváhal a spomedzi popredných súťaží sa vydal najafirmatívnejšou cestou k VAR-u.

Teraz musí FA prijať tri výrazné zmeny, ktoré pod jej krídlami fungovali trochu odlišne. Pravidlá sa zároveň týkajú všetkých európskych súťaží, ktoré majú túto pomoc pre arbitrov aplikovanú. Väčší dôraz sa bude klásť na rozhodcu, ktorý sa pohybuje priamo na trávniku. Pri sporných situáciách v pokutovom území alebo pri udelení červenej karty môžu dať asistenti na diaľku podnet, aby si šiel ešte raz inkriminovaný moment pozrieť na dotykovom monitore. Pri týchto "subjektívnych" verdiktoch však asistenti za videom nebudú mať žiadne rozhodovacie právo a pri zhliadnutí opakovaného záberu to vyhodnotí a posúdi delegovaný muž s píšťaľkou. Rozhodovací čas sa tým predĺži, lenže doteraz nastavené podmienky mali na svedomí, že menej skúsený človek za videom zrušil či zmenil verdikt ostrieľaného arbitra na trávniku. To sa mnohým nejavilo ako najšťastnejší postup. Naopak, zníži sa rozhodovacie právo čiarových rozhodcov. Tí, podľa nových pokynov, nebudú mávať tesné ofsajdové situácie, až kým nedôjde k prerušeniu hry respektíve dokončeniu akcie. Až vtedy dajú signál hlavnému a ten si môže skonzultovať situáciu s VAR-om bez toho, aby chybne pripravil zakončovateľa o gólovú šancu.

Asi najdiskutovanejšou témou bolo meranie ofsajdov, ktoré dnešná doba dovoľuje merať na milimetre presne a góly bývajú potom dodatočne neuznané pre vyčnievajúcu špičku kopačky alebo vystrčené prsty na ruke. Šéf svetových rozhodcov Pierluigi Collina však verí, že "ofsajd je ofsajd" a keď sa dá zmerať s maximálnou presnosťou, má byť tak aj posudzovaný. Zvažovanú desaťcentimetrovú toleranciu preto odmieta. Ešte viac sa sprísni pohyb brankára pri pokutových kopoch. UEFA presadila svoj prístup k pravidlu, že gólman musí mať v momente kopu aspoň jednu nohu na bránkovej čiare. Pokiaľ sa tak nestane a penaltu chytí, bude sa opakovať. Nekompromisne a bez tolerancie. Keď je reč o sledovaní čiar, striktne sa bude pozorovať aj pohyb lavičiek či trénerov.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora