Články - 10.08.2020 16:51

Malženice pred Spartakom: jediný zápas, kedy netreba hráčov motivovať

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/OFK Malženice

Slovenský futbalový Pohár ponúka každoročne niekoľko zaujímavých konfrontácií, v ktorých sa účastník najvyššej súťaže predstaví na pôde menšieho klubu. Preň to je tradične veľký futbalový sviatok, na ktorom motivuje aj chuť postarať sa o prekvapenie, cez favorita prejsť a rozšíriť tak povedomie o svojom klube. Jednou z najzaujímavejších dvojíc druhého kola v tomto ponímaní bude duel, v ktorom OFK Malženice vyzve FC Spartak Trnava. Veľký deň pre popredný tím západoslovenskej tretej najvyššej súťaže nastane v stredu 19. augusta a my sme pred ním vyspovedali Petra Macha, prezidenta klubu.

Malženice o sebe dali vedieť už v minuloročnej edícii Slovnaft Cupu, keď prešli cez Dubovany, Plevník-Drienové, Domanižu a v domácom prostredí poriadne natrápili Senicu, ktorej podľahli až po penaltovom rozstrele. Stali sa tak najlepším regionálnym mužstvom súťaže, za čo si v deň finále prevzali šek na 1500 eur od Slovenského futbalového zväzu. "Toto ocenenie nás samozrejme motivuje, aby sme už konečne prekročili aj brány štvrtého kola. Financie, ktoré dostaneme, venujeme na nákup tréningových pomôcok pre mládež," ozrejmil Macho využitie finančných prostriedkov. Ešte v ročníku 2014/15 pritom šlo o účastníka piatej najvyššej súťaže, ktorý ligu ovládol s päťbodovým náskokom a v júni 2018 oslavovali zvalcovanie štvrtoligovej konkurencie. "Systematická a dlhodobá práca v klube, vhodné dopĺňanie kádra každú sezónu, ako aj šťastná ruka pri výbere typológie a charakteru hráčov." zhrnul dôvody šéf klubu.

Ani vo vyššej súťaži to pritom zďaleka nie je mužstvo do počtu a Dynamo sa rýchlo zaradilo medzi popredné celky. Tretie miesto v nováčikovskej sezóne doplnila šiesta priečka v koronavírusom skrátenej sezóne. Žiaden treťoligista však nepostupoval a Malženice si tak zopakujú konfrontácie s Myjavou, ktorá bola ešte pred tromi rokmi súčasťou elitnej futbalovej spoločnosti. "Ak sa v tretej lige po odhlásení rezervy trnavského Spartaka tešíme na nejaký zápas, tak je to práve duel na krásnom myjavskom štadióne, kde si to môžeme rozdať s jedným z najlepších tímov v súťaži. Myjavu neberieme ako konkurenta, ale ako špičkové treťoligové mužstvo, ktoré už malo dávno hrať vyššiu ligu," pochválil Peter Macho favorita ligy. Okrem Myjavčanov sú súčasťou tejto ligy aj Nové Zámky, Považská Bystrica, Šaľa, Galanta či rezerva Nitry a Zlatých Moraviec.

Slovnaft Cup 2019/20, duel Malženíc proti FK Senica
Zdroj: Foto 4F, Eleonóra Szombatová

Tento rok z ligového programu vypadli merania síl s B-tímom Spartaka Trnava, no veľmi dobrou náhradou bude súťažné meranie síl s prvým tímom šesťnásobného šampióna. "V mojom ponímaní je Spartak Trnava jedným z najlepších a najslávnejších futbalových klubov na Slovensku. Takže z tohto pohľadu to bude najväčší zápas takmer 90-ročnej histórie futbalu v Malženiciach," neskrývajú spokojnosť v tejto obci, ktorá je od Trnavy vzdialená len 13 kilometrov. V kádri OFK by sme navyše našli viacerých hráčov, ktorí sú odchovancami červeno-čiernych alebo aspoň v Trnave písali časť svojej kariéry: "Jediný zápas, kedy tréner nemusí motivovať hráčov a dávať taktické pokyny, je duel so Spartakom, lebo v tomto stretnutí sa chce každý z odchovancov Spartaka ukázať v najlepšom svetle a dokázať, že práve on mal ligovú kvalitu, ktorú predošlí tréneri nedocenili alebo prehliadli."

Malženice v nedávnej minulosti v Pohári natrápili okrem Senice aj Podbrezovú či Tatran Prešov, s ktorými prehrali o jeden gól. V súčte s dobrými ligovými umiestneniami je na miesto otázka, či si prezident klubu dokáže toto mužstvo predstaviť aj v celonárodnej druhej lige. "Prečo nie? Futbal v Malženiciach robíme pre okamihy, na ktoré človek nikdy nezabudne a pripomenie si ich aj po rokoch v spomienkach, ktoré rozbúchajú futbalové srdce," konštatuje ambiciózne. Zaujímavosťou je, že Dynamo malo vo februári možnosť na vlastnej koži spoznať aj technológiu VAR, ktorá bola testovaná v prípravnom zápase proti domácemu Sencu. "Veľa sa o systéme VAR polemizovalo, či bude prospešný pre futbal a aké prestoje prinesie. Nedávny duel Neapola proti Sassuolu, kde rozhodca po konzultácii systému VAR neuznal hosťom štyri góly, ma presvedčil, že tento systém má pre futbal zmysel, lebo je spravodlivý," zhodnotil Macho pomoc pre rozhodcov, ktorá si svoje miesto hľadá aj v slovenskom futbale. Malženice môžu byť toho výraznejšou súťažou a budúcotýždňový sledovaný zápas by mohol byť dôležitým krokom týmto smerom.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora