Články - 16.08.2020 19:09

Lipany dvakrát natrápili Žilinu, teraz sa tešia na Ružomberok

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Pred druhým kolom futbalového Pohára sme sa pozreli do tábora Beluše či Malženíc a neobídeme ani ŠK Odeva Lipany. Ten sa teší na konfrontáciu s Ružomberkom, proti ktorému nastúpi takmer na deň presne po desiatich rokoch. V lete 2010 mu podľahol 0:1 a medzitým už dokázal napríklad napríklad dvakrát potrápiť Žilinu a balansuje medzi druhou a treťou najvyššou súťažou. Momentálne je súčasťou východoslovenskej tretej najvyššej súťaže a na rozdiel od Liptákov, má na konte už tri ligové víťazstvá. Utorkový duel proti minuloročnému pohárovému finalistovi bude rozhodne futbalovým sviatkom a tešia sa naň fanúšikovia, hráči aj realizačný tím.

Lipany počas ostatných štyroch sezón balansujú medzi treťou ligou a celoštátnou druhou najvyššou súťažou. "Druhá liga je kvalitnejšia súťaž ako tretia vo všetkých smeroch. My sme trikrát okúsili druhú najvyššiu súťaž, no ani raz sme sa v nej nedokázali držať viac ako na jednu sezónu. Momentálne sa týmto zámerom nezaoberáme, no myslím si, že mužstvo na to máme," konštatuje prezident klubu Emil Jacko. Najvážnejším konkurentom v boji o postup bol minulý rok Tatran Prešov, no zásah koronavírusu a zrušenie postupových miesteniek zariadili, že sa tieto konfrontácie zopakujú. "Aj takéto situácie prináša život a my tak, ako každý, sme tým prešli. Tatran Prešov je futbalová značka, hoci v posledných rokoch sa dostal na inú úroveň, no tejto súťaži to určite prospeje čo do kvality. Osobne si však myslím, že Tatran by mal byť niekde inde," hovorí na jeho margo prvý muž futbalu v Lipanoch.

Aj na pohárovej scéne o sebe toto mužstvo dáva vedieť. Na jeseň 2017 aj 2019 sa stretlo so Žilinou a rozhodne jej nič nedarovalo zadarmo. "My pracujeme na poloprofesionálnej úrovni, no konfrontácia s ligovými mužstvami je vždy sviatok pre hráčov, trénerov a fanúšikov. Recept je jednoduchý. Hrať zodpovedne, dôrazne a nerobiť zbytočné chyby, lebo takíto súperi každú chybičku vždy trestajú gólom," zaspomínal Jacko na dve prehry o jediný gól. Tieto stretnutia tradične mobilizujú aj fanúšikov a tí v sabinovskom okrese už nechali vyrobiť špeciálne šály pri príležitosti príchodu ďalšieho popredného tímu z Považia. Súboj s účastníkom predkôl Európskej ligy je udalosťou, aká sa u treťoligistu nekoná často.

"Ružomberok dokazuje svoju kvalitu a silu na ligových trávnikoch. Určite priláka na štadión aj veľa divákov. My sa budeme snažiť im tento zápas spríjemniť a potešiť ich predvedenou hrou. Nálada v mužstve je výborná aj vďaka dobrému vstupu do novej sezóny," poukazuje ŠK Odeva na desať bodov z úvodných štyroch kôl, pričom ide o jeden zo štyroch zatiaľ nezdolaných celkov v III. lige východ. Liptákom patrí vo Fortuna lige zatiaľ predposledné miesto, ale sezóna stále len začala a dva body z troch kôl sú ešte napraviteľnou nepríjemnosťou.

Pohár 2019/20, zápas medzi Lipanmi a Žilinou
Zdroj: mskzilina.sk, Ján Mintál

​V najvyššej súťaži Lipany pravidelne pripomínajú odchovanci, ktorí hájili a hája farby popredných slovenských mužstiev. Vídať ich bolo najmä vo farbách východoslovenských celkov, ako Michalovce alebo Prešov, ktoré boli súčasťou elitnej spoločnosti. "Väčšina z nich prešla športovými triedami so zameraním na futbal, takže sme spolupracovali aj s týmito spomínanými mestami. Teraz je tá spolupráca už minimálna," dovysvetlil Jacko. Spomedzi známych odchovancov možno osobitne vyzdvihnúť Stanislava Vargu, ktorý si v kariére prešiel Sunderlandom, Celticom či West Bromwichom. "Stano urobil vo futbale veľa, aj u nás pôsobil ako hlavný tréner pri mužstve dospelých. Teraz je už len našim fanúšikom," konštatuje s úsmevom prezident klubu v Lipanoch.

Dlhší čas sa už rieši nízky počet tímov z východu republiky v najvyššej súťaži a pomerne striedmo sú zastúpené aj v druhej lige. Veľké mestá ako Humenné, Stropkov, Spišská Nová Ves či Svidník sú až treťoligistami, no výrazne menšie Lipany ich v tabuľke zvládajú dlhodobo držať za sebou. "Sú to okresné mestá s inými rozpočtami, no my sa snažíme pracovať v skromnejších podmienkach. Chlapci sú s tým stotožnení, vždy máme vopred vyjasnené veci a to nás posúva. Káder je už dlhší čas pokope a to sa prejavuje aj na našej hre. k tomu patria aj naši výborní tréneri. Takže ten stroj pracuje na plné obrátky," pochválil Emil Jacko prácu, ktorú môžu na vlastnej koži pocítiť aj Ružomberčania. Tých na konci 160 kilometrov dlhej cesty čaká zaujímavý futbalový test.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora