Články - 03.09.2020 22:37

Na farboslepých sa ohľad nebral, UEFA to pomaly mení

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Najvyššia anglická futbalová súťaž bola v ostatných dvoch ročníkoch veľmi zhovievavá k mužstvám, ktoré výrazne preferovali svoju domácu sadu dresov. V dueloch medzi Chelsea, Evertonom či Manchestrom City vďaka tomu mohli pokojne nastúpiť tmavomodrí proti svetlomodrým a s celkami v pruhovaných sadách dresov sa mohlo hrať aj v nie úplne kontrastnej farbe. Že by mal nastať problém pri rozoznávaní červeného mužstva od zeleného či modrého od žltého, pomyslel len málokto. Každý dvanásty fanúšik však tento veľkorysý krok vôbec neocenil a zo zápasu vďaka tomu nemal nič.

Na sociálnych sieťach silneli hlasy komunity farboslepých, ktorí žiadajú väčšiu zhovievavosť nielen od Angličanov, ale aj ostatných líg, turnajov a súťaží. Moderné dizajny dresov sú síce fajn a väčšinový fanúšik ich nápaditosť ocení. Lenže niektorí vďaka tomu nemajú z duelu absolútne nič. Farbosleposť sa vyskytuje u každého dvanásteho muža a u jednej z 200 žien. Celosvetovo má takýto problém viac ako 300 miliónov ľudí. Nejde pritom len o fanúšikov, ale neschopnosť rozoznávať farby sa vyskytuje aj v radoch hráčov. Tréneri si potom musia dávať veľký pozor na voľbu vhodných tréningových pomôcok a ich kontrastnosť.

Takto pre niektorých fanúšikov vyzeral duel medzi Slovanom Bratislava a Zemplínom Michalovce
Zdroj: Prenos Huste.tv

Aj vďaka tomu začínajú konečne vzrastať iniciatívy, ktoré budú na takýchto jedincov myslieť. Ich doterajší zámer pritom vôbec nemusel byť zlý. Príkladom je duel 31. kola Premier League medzi Norwichom City a Everton, v ktorom nastúpili žltí proti modrým. Práve tento kontrast farieb je však problémovým pre jeden z typov farbosleposti. Ďalšou kombináciou je červeno-zelený kontrast a okrem toho existuje aj absolútna farbospelosť.

Keď napríklad v roku 2014 prišiel FA Cup s novou loptou ružovej farby, pre isté percento divákov bol duel nepozerateľný, pretože ju neboli schopní na trávniku identifikovať. Odvtedy už Angličania prišli s niekoľkými iniciatívami a s netradičnou požiadavkou sa napríklad stretlo Burnley, ktoré bolo pred duelom na pôde West Hamu požiadané, aby si z tohto dôvodu neoblieklo alternatívny zeleno-biely dres. Na 6. september tento rok padá deň poukázania na problém farbosleposti a niekoľko reprezentácii k tomu v rámci duelov Ligy národov pripravilo osobitnú zmienku. Procesy sa napriek tomu dejú pomaly a každý ďalší týždeň prináša desiatky nevedomky pokazených zápasov.

Všednou sa pre farboslepých môže stať aj oranžová sada ružomberských dresov
Zdroj: Prenos Huste.tv

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora