Články - 20.09.2020 08:29

Viaceré futbalové hviezdy pobúrila hra. Dôvodom hodnotenia

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Konzolová hra FIFA stále intenzívnejšie svoje pôsobenie prepája s reálnym futbalom a dáva sa jej väčšia vierohodnosť. Aj preto sa intenzívne rieši hodnotenie jednotlivých futbalistov v tejto hre. Vývojári majú každoročne veľmi ťažkú úlohu, keď musia konkrétnou cifrou vyhodnotiť atribúty a vlastnosti všetkých hráčov a medziročne potom vyhodnocovať, či kvality niektorého z nich nevzrástli či neklesli. Či je niekto technický či rýchly na 74, 81 alebo 85 bodov zo sto, je témou, na ktorej sa zhoduje veľmi ťažko a desať ľudí môže mať pokojne desať názorov. Sklamanie neraz vyjadrujú aj samotní športovci.

Vedieť o sebe dal napríklad Pierre Emerick Aubameyang, Aymerick Laporte alebo Trent Alexander-Arnold. Gabonský útočník sa nepohol z minuloročnej celkovej hodnoty 87 napriek tomu, že bol pre Arsenal prakticky nenahraditeľným hráčom, nastrieľal 29 sezónnych gólov a váhanie s predĺžením zmluvy z neho spravilo jeden zo žiadaných prestupových artiklov. Na svoju novú hráčsku kartičku reagoval na Twitteri smeujúcimi sa emoji. Kreatívnejší bol francúzsky obranca, ktorý ostal zhrozený z rýchlosti šprintu, ktorú mu tvorcovia priradili a hodnota 63 je na hráča Premier League až komicky nízka. Liverpoolsky obranca, podľa mnohých najlepší krajný bek sveta, padol o dva body na celkovú hodnotu 85. Môže za to zúfalo nízka schopnosť zakončovať.

Hnev neskrýval Romelu Lukaku, ktorý prežil diametrálne odlišné sezóny 2018/19 a 2019/20, keď v Interi Miláno v sebe znovu objavil zakončovateľa svetových kvalít. FIFA mu však nechala nezmenené hodnotenie 85. "Povedzme si pravdu. Naschvál kazia hodnotenia niektorých hráčov, aby sa sťažovali, následne sa o tom intenzívne diskutovalo a dodalo to publicitu hre," napísal nahnevane na sociálnej sieti Belgičan. Podobný dojem môže mať aj Bayern Mníchov, ktorý vybojoval treble, bol prakticky neporaziteľný, no jeden z jeho pilierov stredu poľa Thiago Alcantara sa napriek tomu podľa tvorcov hry výkonnostne o dva body prepadol. Pokles zaznamenal aj Timo Werner či Cristiano Ronaldo, kým Robert Lewandowski, Jan Oblak, Neymar aj Kevin De Bruyne si polepšili a momentálne sú o jediný bod horšími hráčmi ako Portugalčan.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora