Články - 08.11.2020 21:11

Guľa prvý raz koučoval s nožom na krku. Svoju úlohu zvládol

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Slovenský futbalový tréner Adrián Guľa mal v Plzni raketový úvod. Po úvodných siedmich súťažných zápasoch mali jeho zverenci plný počet bodov a nastrieľali 21 gólov. Lenže začiatok novej sezóny "viktoriánov" nezachytil v ideálnom rozpoložení a cítiť to bolo aj na priebežnej pozícii mimo pohárovych miesteniek. Za Moravou sa preto šepkalo, že to môže mať 45-ročný stratég "nahnuté" a bezpodmienečne potrebuje výhru nad Spartou Praha. Tá sa v týždni predviedla dominantným víťazstvom nad slávnym Celticom Glasgow, no Guľa sa na nej dokázal zachrániť. Plzeň, za ktorú v závere nastúpil aj Miroslav Káčer, vyhrala 3:1. Všetko podstatné vyriešila už počas úvodného polčasu, v ktorom nadobudla trojgólový náskok a po zmene strán sa zahodenou penaltou pripravila o zvýšenie náskoku.

O komplikovanej situácii trénera najotvorenejšie hovoril bývalý československý reprezentant František Straka, ktorý svojho času pôsobil aj v Ružomberku a Slovane Bratislava. "Posledné zápasy Plzne rozhodne neboli dobré. Poukazuje na to tabuľka aj fakt, že už na jeseň zostali bez pohárovej účasti. Liga je preto priorita a v Plzni jej podriadia všetko," poukázal na predkolové vypadnutia s Alkmaarom a Hapoelom Beer Sheva, ku ktorým mužstvo pridalo aj ligové zakopnutia s Libercom a Olomoucom, ktorí ho vďaka tomu dokázali bodovo dotiahnuť. Udržanie kontaktu s vedúcou pražskou dvojicou je preto kľúčové.

Podľa účastníka svetového šampionátu v roku 1990 však plzenské vedenie stále verí progRresívnemu potenciálu, ktorý v Guľovi je. V opačnom prípade by vraj bol odvolaný už po vypadnutí z Európskej ligy: "Dá sa povedať, že na rozdiel od ostatných, dostal druhú šancu. Už len preto, že je zo Slovenska a Plzeň ho veľmi chcela. Ani ja som nemyslel na to, že má po európskej katastrofe odísť. Plzeň však nehrala dobre. Bol to upachtený futbal, na ktorý sa nedalo pozerať. Keď Guľa prišiel, dal tímu nový impulz. Zrazu sa to však všetko stratilo." Výhra plzenského kouča na čas pravdepodobne zachránila, no na presvedčivosti výkonov a návrate "starej Plzne" bude treba pracovať dlhšie. Po reprezentačnej prestávke by to ísť mohlo, keďže čelí papierovo ľahším súperom, Zlínu a Českým Budějoviciam.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora