Články - 20.11.2020 19:52

Španieli tvrdia, že majú patent na VAR. FIFA a UEFA ho používajú nelegálne

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita
VAR

Španieli Antonio Ibánez de Alba a Miguel Galán žiadajú okamžité ukončenie používania systému VAR vo futbale. Dôvodom nie sú viaceré kontroverzné rozhodnutia, po ktorých sa kopali pokutové kopy alebo udeľovali červené karty. Táto dvojica o sebe hovorí ako o vynálezcoch tejto videotechnológie a zároveň tvrdí, že Medzinárodná futbalová federácia, Európska futbalová únia či národné futbalové federácie v jednotlivých krajinách VAR používajú nelegálne.

Oficiálnym vlastníkom technológie, ktorá pred pár rokmi spôsobila revolúciu vo futbale, je FIFA. Už v roku 2017 si však Francisco López robil nároky na vlastníctvo FIFA. Tvrdil, že VAR vynašiel už v roku 1999 a že si zaslúži všetky práva. Prípad zatiaľ stále nie je uzavretý a nie je známe, ako sa to skončí. FIFA však stále oficiálne vlastní práva na VAR.

Teraz to údajne môže byť inak. Antonio Ibánez de Alba a Miguel Galán sú vraj nositelia práva duševného vlastníctva VAR. Tvrdia, že vlastnia nástroj, ktorý si zaregistrovali už v roku 1995. Obaja odsúdili Maria Condea za to, že si privlastnil jeden z ich patentov, ktorý sa použil na vytvorenie VAR.

"Ibánez de Alba a Galán verejne požadovali okamžité ukončenie používania ich technológií. Obaja však zdôrazňujú, že sú pripravení urobiť ústupky. Čoskoro sa majú stretnúť s predstaviteľmi FIFA, s ktorými budú chcieť rokovať o priateľskom riešení ďalšieho využívania VAR," uviedol poľský portál sport.pl.

"Ibánez de Alba tvrdí, že VAR vyvinul už po majstrovstvách sveta v roku 1994. Už vtedy mal vytvoriť návrh inteligentného systému podporujúceho rozhodovanie arbitrov. Tento systém údajne bol zaregistrovaný patentovým úradom 1. septembra 1995," doplnili Poliaci.

Prípadné stiahnutie technológie VAR z obehu by ocenilo veľa ľudí z futbalovej komunity. Mnoho odborníkov a fanúšikov si myslí, že futbal kazí technológia. Tvrdia to aj niektorí rozhodcovia, napríklad Javier Castrilli, dnes už bývalý argentínsky arbiter. "Umožniť rozhodcom z Južnej Ameriky používať VAR bolo ako dať opici nôž," povedal Castrili pre argentínske zdroje.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora