Články - 26.11.2020 14:09

Dve svetové hviezdy sa chcú súdiť s konzolovou hrou

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovic sa obrátil na svojich právnikov, aby si posvietili na jeho virtuálne "ja" v konzolovej hre FIFA. To pritom rozhodne nie je novinkou a elitný zakončovateľ je jej súčasťou od edície 2002, kedy začínal svoju prvú sezónu vo farbách Ajaxu Amsterdam. "Kto dovolil FIFA EA Sports ťažiť zo mňa? Niekto zarába na mojom mene a ani o tom neviem. A deje sa to roky. Najvyšší čas sa na to pozrieť," napísal na Twitteri a spustil tým celú vlnu reakcií. Medzi nimi aj od Garetha Balea, ktorého trápi podobný problém a hodlá sa zapojiť do tejto miniiniciatívy proti vývojárom EA Sports.

Hoci je tento problém zmluvne ošetrený, existuje precedens s úspechom sťažujúcich sa futbalistov. Tvorcovia hry majú podpísané zmluvy s jednotlivými klubmi, ktoré zahŕňajú aj zapracovanie mien a podoby svojich hráčov. Platí to aj o AC Miláne respektíve Reale Madrid, ktorým dvojica hráčov patrí. Anglické tímy síce nie sú súčasťou spoločnosti Fifpro, ktorá tieto licencie predáva a zastrešuje, no Premier League má pre FIFA 21 podpísanú individuálnu zmluvu. Talianske kluby tieto záležitosť riešia každý sám za seba, čoho dôsledkom je napríklad aj to, že v najnovšom vydaní je Juventus Turín a AS Rím v neoficiálnej podobe.

Spomenutý súdny spor v minulosti vyhrali desiatky futbalistov z Brazílie. Tam boli zmluvy ešte rôznorodejšie a komplikovanejšie, z čoho sa niekoľkým jedincom podarilo vyťažiť a našli konkrétne ročníky, pre ktoré na nich FIFA nemala právo a i tak ich mená použila. Práve to inšpirovalo hneď niekoľkých športovcov z Európy, ktorí rovnako vidia šancu na víťazný súdny spor. Šance sa zvyšujú, pokiaľ medzi jednotlivými sezónami menili zamestnávateľov a ich podpísané zmluvy s EA sa líšili. To je napríklad práve Ibrahimovic, ktorý počas kariéry vymenil deväť profesionálnych tímov a kontrakt niekoľkokrát podpisoval v januári či marci. To už bola FIFA vydaná a po lete mohol nastať "neporiadok".


Víkendovou výhrou nad Neapolom sa Milánčania pevnejšie usadili na čele Serie A. Ibra sa pod to podpísal dvomi gólmi

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora