Články - 11.01.2021 19:11

Schalke najhorší klub histórie Bundesligy neprekonalo. Ten oslavuje

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Futbal nie je otázkou života a smrti. Tak k nemu treba občas vedieť aj pristupovať. Nemecké Schalke 04 malo cez víkend na dosah viac ako päťdesiat rokov starý negatívny rekord ligy, kedy mužstvo nevyhralo 31 bundesligových zápasov po sebe. Blamáži sa vyhlo dominantným spôsobom, keď zdolalo Hoffenheim 4:0 a radosť tým spravilo aj Tasmanii Berlín. Práve to je ten nešťastný a zabudnutý celok, ktorý v sezóne 1965/66 toto "prvenstvo" nadobudol.

Negatívnych maxím, ktoré SV Tasmania vlastní, je relatívne dosť. Do súčasnej podoby sa pritom vyformoval len v roku 1973 a nadviazal tak na futbalovú tradíciu klubu z berlínskej časti Neukölln. Na titul "najhorší tím histórie Bundesligy" je pritom piatoligista patrične hrdý. Veď práve pôsobením v najvyššej súťaži v 60. rokoch si ho väčšina ľudí zafixovala a zapamätala. Na začiatku zaujímavého príbehu treba skonštatovať, že kvalitatívne ani s ohľadom na zázemie, tento tím najvyššiu súťaž ani nikdy nemal hrať.

Hertha Berlín sa však v roku 1965 dopustila zásadného porušenia pravidiel pri vyplácaní miezd a vznikli veľké tlaky na to, aby hlavné mesto malo v najvyššej súťaži zastúpenie. Rozhodlo sa o rozšírení ligy zo šestnásť na osemnásť účastníkov a umelo povýšená bola práve Tasmania, ktorá bola v tom čase amatérskym až poloprofesionálnym mužstvom. Vidina bundesligových štartov síce do tímu priviedla aj nové akvizície, no tie museli taktiež zodpovedať nízkym finančným možnostiam.

Výsledkom bola jedna z najbizarnejších epizód bundesligovej histórie. Berlínčania ustanovili hneď šesť ťažko prekonateľných rekordov: vyhrali najmenej zápasov (2) nazbierali najnižší počet bodov (10), prehrali najviac duelov (28), inkasovali najviac sezónnych gólov (108), strelili najmenej ligových gólov (15) a tým pádom mali aj najhorší rozdiel skóre (-93). Druhým najhorším tímom histórie je VFB Lipsko, ktoré na začiatku 90. rokov vo svojej jedinej bundesligovej sezóne nazbieralo dvojnásobok bodov.

Príbeh Schalke 04 je diametrálne odlišný. Ide o sedemnásobného nemeckého šampióna a v aktuálnej tabuľke dokonca ani nie je na poslednej priečke. Keď odohralo svoj tridsiaty zápas bez víťazstva, priaznivci Tasmanie sa vydali do ulíc s transparentami "zachráňte rekord Tas!". "Je to súčasť našej identity. Faktom je, že naša jediná prvoligová sezóna je päť desaťročí starou záležitosťou, ale pravidelne sa stávame témou po celom svete," vysvetľovali priaznivci. Tí nateraz môžu ostať pokojní. Tím z Gelsenkircehnu vyhral, počíta odznova a zrejme opäť potrvá, kým sa niekto k ich rekordu priblíži.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora