Články - 11.01.2021 23:53

Čaká Anglicko aj Francúzsko extrémne vyrovnaná sezóna?

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Pandémiou a obmedzeniami poznačený športový ročník 2020/21 bude mať viaceré nelichotivé prívlastky. Vo futbalovej Premier League aj Ligue 1 by to však v konečnom dôsledku mohla byť jedna z najvyrovnanejších sezón za ostatné roky, najmä čo sa týka boja o majstrovský titul. Anglický aj francúzsky futbalový trón totiž bol minulý rok obsadený dominantným spôsobom a sezóna so svojím suverénom pritom nie je ojedinelým javom. Hoci je dvadsať kôl pred koncom na sumár ešte priskoro, tento raz by to mohlo byť o poznanie dramatickejšie.

FC Liverpool mal takto pred rokom na konte o 16 bodov viac ako je súčasný stav a lige kraľoval s desaťbodovým náskokom. V aktuálnej tabuľke je prvá trojka od seba vzdialená v rozpätí jediného bodu a len málokto si dokáže predstaviť, že sa niekto utrhne natoľko, že ročník zakončí s náskokom desiatich, osemnástich či devätnástich bodov. To bolo zásluhou Liverpoolu, Manchestru City či Leicesteru za ostatné roky akýmsi "dobrým zvykom".

Zatiaľ čo Angličania mali za ostatných päť rokov piatich rôznych šampiónov, vo Francúzsku z najaktuálnejších ôsmich sezón vyhral až sedem PSG. Ten však aktuálne ani nie je na čele a rovnako sa trojica mužstiev nachádza v rozpätí 39 až 40 bodov. Takto pred rokom ich Parížania mali 48 a s desaťbodovým náskokom rázne kráčali za prvenstvom, o ktoré ich nakoniec pripravil koronavírus.


United sú momentálne anglickým tímom v najlepšej forme. Po dvoch rokoch sa môžu dostať na čelo súťaže

Či to však skutočne bude strhujúci boj do posledného kola, je veľmi otázne. V Premier League zvykne šampión zásadné kroky robiť počas nahusteného decembra, kedy z popredia nemal nikto ideálne výsledkové obdobie a využil to Manchester United, ktorý sa značne priblížil. Jeho fanúšikovia veria, že sa desaťkolové víťazné obdobie podarí natiahnuť, no do konca februára sa do cesty postaví Liverpool, Arsenal aj Chelsea. Výzva to preto bude obrovská. Útok zo zálohy môže pripraviť mestský rival City, ktorý má oproti konkurentom o jeden až dva odohrané duely menej. Aj ten však má pred sebou nabitý február. Francúzska situácia je odlišná a hlavný favorit ešte dopláca na pomalší rozbeh. Z úvodných troch kôl prehral až dvakrát a chvíľu bol dokonca na 15. mieste. Hoci tabuľkových susedov Lyon a Lille vo vzájomnom zápase nezdolal, rozhodovať bude výdrž až do mája. Vytrvalosť v spoľahlivých výsledkoch je presne tým, čo PSG za ostatné roky zabezpečilo toľko trofejí na domácej scéne.


Lyon pohrdol šancou upevniť svoju priebežnú prvú priečku, keď naposledy remizoval s Rennes

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora