Fortuna liga - 22.02.2019 17:30

Najvyššia slovenská súťaž od nadstavbovej časti s novým modelom žrebovania

Huste.tv Autor: Huste.tv | Zdroj: sita, huste.tv

Zástupcovia klubov najvyššej slovenskej futbalovej súťaže schválili na zasadnutí Prezídia Únie ligových klubov (ÚLK) nový model vyžrebovania základnej i nadstavbovej časti Fortuna ligy. Do platnosti vstúpi už od nadstavby v tomto súťažnom ročníku 2018/2019.

"Sami sme cítili, že doterajší žreb s využitím klasických Bergerových tabuliek nebol optimálny a rovnaké podnety sme dostali aj z klubov. Problémom boli predovšetkým série papierovo ťažších, resp. ľahších zápasov, keď sa mužstvá niekoľko kôl v rade stretávali len so súpermi, ktorí v predchádzajúcej sezóne skončili na najvyšších priečkach a v iných obdobiach iba so súpermi, ktorí bojovali o záchranu. V doterajšom žrebe sa vyskytovali aj prípady, keď jeden tím hral trikrát v rade doma alebo naopak vonku. Nováčik Fortuna ligy hrá v prvej polovici základnej časti doma len proti mužstvám zo skupiny o záchranu z minulej sezóny, vonku proti klubom, ktoré bojovali o titul, a v druhej polovici naopak. Ideálny nebol ani žreb desaťkolovej nadstavby, v ktorej sa tie isté mužstvá stretli v 5. aj 6. kole, len s vymenenou výhodou domáceho prostredia,“ zhrnul pre oficiálny web najvyššej slovenskej futbalovej súťaže fortunaliga.sk hlavné dôvody zmeny výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák a ďalej pokračoval: "Preto sme počas zimnej prestávky pripravili nový model, ktorý odstraňuje tieto negatíva. V elitných európskych súťažiach dnes na určenie kalendára zápasov doslova na mieru využívajú drahé počítačové programy. My zatiaľ nemáme takéto možnosti, snažili sme sa však využiť skúsenosti nám podobných zahraničných súťaží, no zároveň aj zachovať naše špecifiká. Napríklad to, aby sa majster v prvých kolách Fortuna ligy nestretol s našimi zástupcami v Európskej lige, čo v minulosti neraz viedlo k zbytočným odkladom takýchto zápasov, ktoré sa potom dohrávali až v jesenných mesiacoch."

Základná časť tejto sezóny najvyššej slovenskej súťaže sa duelmi 22. kola skončí v sobotu 9. marca 2019. Nový model žrebu sa predstaví v praxi už o pár týždňov, keď sa začne nadstavbová časť Fortuna ligy 2018/2019. "Pri nadstavbe sme chceli, aby poradie zápasov nebolo náhodné, ale aby súťaž prirodzene gradovala. Samozrejme, nikdy nemožno dopredu predvídať, aká bude situácia v tabuľke, stretnutia sú však naplánované tak, aby sme mohli byť svedkami súbojov o všetko. Takým by mohol byť duel prvého s druhým po základnej časti dve kolá pred koncom skupiny o titul, ale aj zápasy jedenásteho s dvanástym a siedmeho s ôsmym v 9. kole skupiny o udržanie sa, čiže možný priamy súboj o záchranu vo Fortuna lige, resp. o postup do play-off o Európsku ligu. Veríme, že aj táto novinka prispeje k ešte väčšej atraktivite súčasného hracieho modelu ligy," vyhlásil Michal Mertinyák, výkonný riaditeľ riadiacej organizácie najvyššej slovenskej futbalovej súťaže (ÚLK).