Fortuna liga - 09.03.2019 20:00

Skončila sa základná časť Fortuna ligy, na čele suverénne Slovan Bratislava

Zdroj: sita, huste.tv

Sobotňajšími stretnutiami 22. kola vyvrcholila základná časť najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Fortuna ligy 2018/2019 a definitívne sa vyjasnilo aj zloženie oboch šesťčlenných nadstavbových skupín. V tej o titul, kde budú účinkovať mužstvá na 1. - 6. mieste po eliminačnej fáze, sa predstavia ŠK Slovan Bratislava, MŠK Žilina, FC DAC 1904 Dunajská Streda, MFK Ružomberok, MFK Zemplín Michalovce a nováčik ŠKF iClinic Sereď, v skupine o udržanie (7. - 12. tím) sú FC Nitra, úradujúci majster FC Spartak Trnava, AS Trenčín, FK Železiarne Podbrezová, FK Senica a FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble.

Pred derniérou základnej časti malo istotu pokračovania v skupine o celkové prvenstvo kvinteto Slovan, Dunajská Streda, Žilina, Ružomberok a Michalovce, v sobotu popoludní sa k nim pridala aj Sereď. Hráči ŠKF iClinic zvíťazili na trávniku v Myjave nad Spartakom Trnava 3:1 a zabezpečili si účasť v elitnej šestke. Nováčik zo Serede dosiahol historický úspech, navyše proti úradujúcemu majstrovi, ktorý potreboval v sobotu len víťazstvo na účinkovanie v elitnom poltucte tímov. V porovnaní s uplynulou sezónou, keď sa premiérovo v rámci nového modelu po základnej časti rozdelila súťaž na dve šesťčlenné polovice, chýbajú v "hornom" poltucte Trnava a Trenčín, naopak sú v ňom Michalovce a Sereď.

ŠK Slovan Bratislava si najlepšie počínal v 22-kolovej základnej časti, pod vedením trénera Martina Ševelu získali "belasí" dovedna 58 bodov, čo je veľmi dobrý základ pred desaťkolovou nadstavbou. "Belasí" sa netaja, že pri 100. výročí od založenia klubu a 50 rokov od triumfu v Pohári víťazov pohárov nad FC Barcelona v bazilejskom finále je ich jednoznačným cieľom zisk majstrovského titulu. V novodobej ére samostatnej slovenskej súťaže by to bola pre Slovan deviata ligová trofej (naposledy sa tešil pred piatimi rokmi po skončení sezóny 2013/2014, pozn.), odpútal by sa od druhej najúspešnejšej Žiliny (dosiaľ 7 titulov). Všetko zvýrazňuje aj skutočnosť, že Slovan sa po deviatich rokoch účinkovania na susednom štadióne na Pasienkoch vrátil na jar do svojho domovského, ale už novopostaveného moderného stánku - na Tehelné pole. V základnej časti Fortuna ligy Slovan dominoval, neokúsil trpkosť prehry (bilancia: 18 - 4 - 0), nezaváhal ani raz z doterajších jedenástich vystúpení na trávniku súpera a s celkovým skóre 53:18 suverénne "tróni" na čele tabuľky. Výraznou streleckou produktivitou sa o vedúce postavenie bratislavského klubu zaslúžil slovinský útočník Andraž Šporar, suverénne najlepší kanonier súťaže strelil dosiaľ 19 gólov.

Druhý v priebežnej klasifikácii MŠK Žilina má momentálne na "belasých" priepastný štrnásťbodový odstup, na bronzovom stupienku je zatiaľ FC DAC 1904 Dunajská Streda, má rovnako 44 bodov ako klub spod Dubňa, ale horšie skóre. Na 4. priečke figuruje MFK Ružomberok (36 b.), za bratislavským lídrom zaostáva už o 22 bodov. Piata pozícia patrí MFK Zemplín Michalovce (32 b.), elitnú šestku uzatvára spomenutý ŠKF iClinic Sereď s 31 bodmi. V "dolnej" skupine o záchranu, v ktorej sa tiež odohrá dovedna 10 kôl, je na tom najlepšie FC Nitra s 26 bodmi. Na 8. miesto klesol po prehre so Sereďou úradujúci majster FC Spartak Trnava (25 b.), nasledujú AS Trenčín (22 b.), FK Železiarne Podbrezová (21 b.) a napokon dvojica tímov, najviac "namočených" a ohrozených zostupom do II. ligy - FK Senica (15 b.) a FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble (14 b.).

V nadstavbovej časti Fortuna ligy 2018/2019 bude hrať opäť každý s každým doma i vonku, čo znamená desať zápasov, dovedna teda každé mužstvo absolvuje v tejto ligovej sezóne 32 stretnutí. Hracími termínmi "nadstavby" sú 16. a 30. marec, 6., 13., 20. a 27. apríl, 4., 11., 18. a 25. máj, najneskôr vtedy bude známy majster i zostupujúci tím. Všetky body získané v základnej fáze si mužstvá preniesli do rozhodujúcej fázy tejto sezóny. Nový model Fortuna ligy, ktorý na návrh Únie ligových klubov (ÚLK) ako riadiacej organizácie Fortuna ligy (FL) a súhlasnom stanovisku klubov FL schválili v marci 2017 členovia výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu, prinesie do ligy aj divácky atraktívne baráže. Posledný klub v konečnej tabuľke z najvyššej slovenskej súťaže automaticky zostúpi, mužstvo na predposlednom 11. mieste bude o zotrvanie medzi elitou bojovať v dvojzápasovej baráži (doma, vonku) s druhým tímom II. ligy (termíny: 28. mája a 1. júna), ak tento klub splní podmienky riadneho, respektíve skráteného licenčného konania pre pôsobenie v najvyššej súťaži. Ak domácu pohárovú súťaž Slovnaft Cup vyhrá jedno z prvých troch mužstiev konečnej ligovej tabuľky, bude sa hrať aj baráž o poslednú miestenku do predkola Európskej ligy. V semifinále takejto baráže (29. 5.) by sa stretol štvrtý so siedmym a piaty so šiestym v tabuľke Fortuna ligy, víťazi by proti sebe nastúpili vo finále (2. 6.). Hralo by sa na jeden zápas, vždy na ihrisku lepšie umiestneného mužstva v konečnej tabuľke. Vďaka tejto baráži sa bude v spodnej časti nadstavby bojovať nielen o záchranu, ale aj o možný štart v európskej súťaži.