Fortuna liga - 04.09.2019 15:00

Futbalová Fortuna liga bude mať VAR. Aj nového ambasádora súťaže

Zdroj: sita, huste.tv

Únia ligových klubov (ÚLK) ako riadiaci orgán najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Fortuna ligy spúšťa niekoľko projektov. Najpodstatnejším z nich je zavedenie systému videoasistenta rozhodcu (VAR) vo Fortuna lige od nasledujúcej sezóny 2020/2021. V úvode však len v obmedzenom režime.

"Momentálne prebieha výberové konanie na zakúpenie simulátorov. Tie budú umiestnené v Senci, kde sa uskutočnia školenia rozhodcov a operátorov systému. Bude to naozaj veľký krok, aby sme sa posunuli v našej ambícii a od budúcej sezóny spustili v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom (SFZ) projekt VAR v televíznych zápasoch. Zatiaľ to bude napojené na televízne zápasy a televízny signál," objasnil prezident ÚLK Ivan Kozák.

ÚLK zvažuje viacero možností. "Rozmýšľame nad mnohými variantami. Možno rozdelíme kolo do troch dní, aby sme obsiahli čo najviac zápasov. Na systém VAR budú prispôsobené všetky fortunaligové štadióny," dodal Kozák.

Systém VAR má za úlohu všímať si štyri hlavné oblasti: či má alebo nemá byť nariadený pokutový kop, či má byť pri vážnom faule udelená červená karta, skúma možné postavenia mimo hry a dohliada aj na správne identifikovanie hráčov pri jednotlivých herných situáciách. Ďalšou významnou aktivitou, ktorú spúšťa ÚLK, je projekt Futbal hrá fér, ktorý ma napomáhať v boji proti ovplyvňovaniu výsledkov futbalových zápasov.

Na utorňajšej tlačovej konferencii v Bratislave tiež došlo k vymenovaniu niekdajšieho slovenského útočníka Róberta Vitteka do pozície oficiálneho ambasádora najvyššej slovenskej súťaže Fortuna ligy. Okrem štvorgólového strelca z majstrovstiev sveta 2010 v JAR nimi v aktuálnej sezóne FL 2019/2020 budú aj bývalý hráč Artmedie Petržalka Martin Mikulič a Lucia Kevická, jedna z najlepších svetových freestylistiek s futbalovou loptou.

"Robo začínal v našej najvyššej súťaži. V zahraničí presvedčil o svojich kvalitách. Čo je však najdôležitejšie, vrátil sa na Slovensko, aby slovenským hráčom a trénerom odovzdával svoje skúsenosti, ktoré získal vo svete," uviedol prezident ÚLK Ivan Kozák.

Vittek priznal, že si veľmi váži oslovenie do tejto pozície. "Dohodli sme sa veľmi rýchlo. Ani som príliš neváhal, pretože som momentálne bez nejakých veľkých záväzkov. Začínal som v tejto súťaži. Priznám sa, že nie som zástancom toho, aby hráč odchádzal v mladom veku do zahraničia. Myslím si, že naša liga je pre mladých hráčov ideálna," poznamenal 37-ročný rodák z Bratislavy.