Novinky - 29.01.2018 17:30

Dedo končí. Začali búrať najstarší štadión na Slovensku

Huste.tv Autor: Huste.tv | Zdroj: sita, huste.tv

V pondelok začali v Prešove s búracími prácami najstaršieho futbalového štadióna na Slovensku, na jeho mieste postavia novú futbalovú arénu. Búracie práce potrvajú približne tri mesiace. So začiatkom výstavby nového štadióna sa ráta od júna tohto roka, trvať by mala do druhej polovice roka 2019.

Posledný fortunaligový zápas sa na prešovskom štadióne, nazývanom "Dedo", odohral ešte v decembri 2016. Výstavba nového štadióna sa mala začať už na jar 2017 a postavený mal byť v polovici tohto kalendárneho roka. Začiatok výstavby sa však oddialil. Posledné problémy s pozemkami pre majiteľov garáží pri starom štadióne sa podarilo definitívne doriešiť na minulotýždňovom zasadnutí mestského zastupiteľstva: poslanci schválili predaj pozemkov, na ktorých vyrastú nové garáže. "Problém s majiteľmi garáží je zažehnaný a vyriešený. Časť je vykúpených, ďalších desať nových postavíme na zakúpených pozemkoch,“ informoval Artúr Benes, konateľ spoločnosti Futbal Tatran aréna, ktorá zabezpečuje výstavbu nového štadióna. Podľa jeho slov búracie práce majú trvať približne tri mesiace. "Vyberie sa celý betónový ovál, ktorý bol kedysi na státie a teraz je na sedenie. Nehnuteľnosti, ktoré sú na súčasnej B-ploche, musia byť odstránené. Zachováva sa zatiaľ pôvodné oplotenie, ktoré bude slúžiť ako oplotenie staveniska," informoval Benes.

Spoločnosť Futbal Tatran Aréna je spoločným podnikom mesta Prešov a Prešovského samosprávneho kraja (PSK), ktorí sa podieľajú na výstavbe štadióna. "Bagre sú tu, štadión sa búra, teda to, o čom sa hovorilo, že nikdy nebude, sa stalo realitou. Už sa môžeme tešiť, že o rok tu budeme otvárať moderný futbalový štadión, ktorý bude dlho slúžiť športovej a futbalovej verejnosti," uviedla pri začatí prác na štadióne primátorka mesta Andrea Turčanová. "Táto združená investícia je prvou v mojom volebnom období, ktorá sa ide realizovať. Verím, že ju dotiahneme do úspešného konca. Prešovčania, ale aj široké okolie očakávajú, kedy už bude tento štadión vybudovaný. Rozpráva sa o tom už dosť dlho, teraz pristupujeme k realizácii celej stavby," doplnil predseda PSK Milan Majerský.

Obe samosprávy predbežne vo svojich zastupiteľstvách garantovali na výstavbu štadióna investície vo výške po 1,085 mil. eur, ďalších 2,4 mil. eur poskytne zo štátnej dotácie Slovenský futbalový zväz (SFZ). Mesto prispelo aj pozemkami. "Už teraz vieme, že táto suma nebude stačiť. Do mesiaca by mala byť hotová realizačná projektová dokumentácia, keď budeme vedieť presne, koľko štadión bude stáť. Odhadované náklady sú medzi 6 až 7 miliónmi eur,“ uviedla Turčanová.

Pôvodný termín na dokončenie výstavby štadióna, naviazaný na čerpanie dotácie zo Slovenského futbalového zväzu, bol jún 2017. Ako informovala primátorka mesta Turčanová, momentálne prebiehajú rokovania o posune tohto termínu na budúci rok. "Je to otázka rokovaní a kompromisov. Sme však radi, že Prešov ako posledný z balíka, kde SFZ vyčlenil 84 miliónov eur na podporu 22 štadiónov, začal s výstavbou nového štadióna. Verím, že termíny, ktoré tu boli povedané, budú platiť," uviedol pri tejto príležitosti podpredseda Východoslovenského futbalového zväzu (VsFZ) Jozef Križalkovič.

Nový štadión vyrastie na pozemkoch súčasného tréningového ihriska patriacich mestu a časti susediacej hlavnej hracej plochy, z ktorej má nový štadión zabrať približne polovicu. Poslanci mestského zastupiteľstva odsúhlasili pre tento účel odkúpenie pozemkov od futbalového klubu 1. FC Tatran Prešov s výmerou 9499 metrov za takmer 570-tisíc eur. Ten ich od mesta získal pôvodne za 8,30 eura za meter štvorcový. Štadión je zaradený do 3. kategórie štadiónov Európskej futbalovej únie (UEFA), musí preto spĺňať viacero kritérií pre medzinárodné zápasy. Takými sú samostatná antidopingová miestnosť, miestnosť pre predstaviteľov Európskej futbalovej únie (UEFA), zázemie pre novinárov, ale v jeho útrobách sa nachádza napríklad aj kaplnka. Celková kapacita štadióna je zatiaľ naprojektovaná na 6920 miest, všetky sú na sedenie. "Je to štadión 21. storočia," dodal Artur Benes s tým, že nedoriešená je zatiaľ otázka povrchu nového štadióna. Spoločnosť Futbal Tatran Aréna uprednostňuje umelý, Slovenský futbalový zväz trávnatý povrch.