Novinky - 06.07.2020 10:34

Galád si vypadnutie nepripúšťa, hoci aj cez trojzápasovú záchranu

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

FC Nitra, ako nováčik Fortuna ligy v sezóne 2017/18, klopal na dvere hornej šestky, ktorá mu ušla o tri body. S veľkým prehľadom si potom postrážil situáciu v dolnej šestke, vyhral ju a bol súčasťou baráže o predkolo Európskej ligy. Lenže tieto okolnosti sú v klube už takmer zabudnuté. O rok neskôr Nitrania v celkovom poradí kotvili na deviatom mieste a v ročníku 2019/20 to vyzerá pred záverečným kolom na poriadne komplikovanú situáciu. Víkendová prehra s Pohroním 0:2 tento tím odsunula na posledné tabuľkové miesto a v záverečný víkend nadstavbovej časti bude musieť veriť v priaznivé okolnosti.

Kormidla takmer potopenej lode sa ujal Ivan Galád a pokúsi sa ju zachrániť. "Súper bol lepší po všetkých stránkach. Stále ešte máme možnosť udržať sa, máme pred sebou ešte jeden zápas v tejto súťaži a prípadne dva v baráži. Prišiel som sem Nitru udržať a to sa nám spolu podarí," optimisticky hlásil napriek prehre tréner, ktorého slová cituje agentúra SITA. V záverečnom kole svojich zverencov bude pripravovať na duel v Žiline proti "domácemu" Trenčínu a po očku bude pritom sledovať dianie v stretnutí Pohronie - Senica. Záhoráci sú už zachránení, Pohronie potrebuje udržať minimálne aktuálny dištanc.

​Vplyv koronavírusu zariadil, že posledné miesto tento rok neznamená priamy zostup a Galád sa tak môže oprieť aj o prípadnú dvojzápasovú baráž. Súperom posledného tímu Fortuna ligy bude víťaz druhej najvyššej súťaže, kde Banská Bystrica drží dvojbodový náskok pred Dubnicou, ale v sobotu ich čaká kľúčový vzájomný zápas. V úvode ročníka Nitra balansovala na ôsmom až desiatom mieste. Na predposlednú pozíciu skĺzla v novembri, ale istý čas mala pred Žiarom nad Hronom až šesťbodový náskok. Nasledovalo však šesťkolové obdobie bez víťazstva na konci dlhodobej časti a tesný boj v nadstavbe sa minulý víkend preklopil v prospech nováčika.

FK Pohronie bol na chvoste poradia takmer nepretržite od 11. kola základnej časti. Nitru dvakrát nakrátko dostal pod seba, no ako sľubná situácia na záchranu sa to javí až teraz. Stále však nič rozhodnuté nie je. Žiarčania by za ideálnych okolností potrebovali vyhrať v Senici, a tým by už za seba hľadieť nemuseli, dokonca by sa mohli posunúť ešte pred zdolaného súpera. Akékoľvek iné skóre dá šancu Nitre, ktorá bude hrať s Trenčanmi. Tí už nejaký čas vedia, že skupinu o udržanie sa vyhrajú. V deň zápasu posledného nadstavbového kola budú vedieť už aj to, či má zmysel šetriť sily na európske play-off alebo sa len lúčia so sezónou.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora