Novinky - 30.04.2021 11:46

Nitrianski futbalisti majú spojenca. Radí im, ako právne na klub

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv/sita

Náročné obdobie vo futbalovej Nitre neutícha a zdá sa, že sa ani tak skoro neutíchne. Po 5. nadstavbovom kole bola náhle rozviazaná zmluva s päticou hráčov prvého tímu (Ondrej Vrábel, Ole Käuper, Kilian Pagliuca, Ján Ferleťák a Ramzi Ferjani) a aj ostatní nahlas avizujú, že im s meškajúcimi výplatami a neistotou na vrcholných miestach dochádza trpezlivosť. Vzhľadom na to, že si FC Nitra dlhodobo neplní svoje finančné záväzky voči členom zostavy, obrátili sa na Úniu futbalových profesionálov, prostredníctvom ktorej podali predžalobnú výzvu na uhradenie podlžností. UFP je pritom dlhodobo zainteresovaná v situácii a svojim členom kvalifikovane radí, ako postupovať.

Trestné oznámenie zatiaľ nik nepodal, no aktuálny krok k tomu môže začať smerovať. Podľa medializovaných informácií meškajú platy už niekoľko mesiacov a zisk licencie pre budúcu fortunaligovú sezónu je ohrozený. Problémové sú až tri z piatich kritérií, ktoré takýto celok splniť musí, konkrétne dokladovanie transferov voči iným klubom, záväzky voči zamestnancom a infraštruktúra. Pokiaľ klub do desiatich dní od prijatia výzvy nevyplatí hráčom podlžnosti, tí majú právo jednostranne ukončiť svoje zmluvy a následne ďalej žiadať o uhradenie dlhu. Pre Nitru by to mohlo znamenať obrovské problémy už len pre dokončenie aktuálnej sezóny. Čakajú ju ešte štyri kolá a balansuje tesne nad zónou zostupu.

Opisovaná situácia sa týka domácich hráčov, kým u legionárov je to ešte komplikovanejšie. Rovnako musia počas plynutia lehoty plniť svoje zmluvné podmienky a v ich prípade plynie pätnásťdňový čas. Keď však túto výzvu podali, bola im znížená mzda o 50 percent, s oficiálnym odvolaním sa na slovenský núdzový stav pre koronavírus. Ten pritom nijak neovplyvnil zápasový ani tréningový program pod Zoborom. Podľa ÚFP je pre hráčov podstavné to, s kým majú podpísanú zmluvu. Zmena investora a iný zdroj finančných vkladov, ktorý dlhšie prebieha za veľmi komplikovaných a nejasných okolností, ich neovplyvňuje.

Hlavným krokom k vyriešeniu situácie by malo byť presné ujasnenie a pomenovanie problému. Ten tkvie v neplnení licenčných kritérií a v neuhrádzaní mzdy zamestnancom. Únia futbalových profesionálov pritom konštatuje, že to v slovenskom futbalovom prostredí nie je ničím výnimočným a ojedinelým, ale stretáva sa s tým pravidelne. Pred Nitrou to bola Senica a s ňou aj druholigový Poprad či Dubnica nad Váhom. Vo veci bol preto už informovaný Slovenský futbalový zväz a konanie sa očakáva aj od neho.