Novinky - 26.12.2019 17:01

Gesto rok po smrti legendy: desiatku si už nikto neoblečie

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita

Vianočné obdobie v roku 2018 vo futbalovej komunite poznačila smrť legendárneho Jozefa Adamca. Smutnú udalosť si Spartak Trnava pripomenul aj tento rok, a to pekným úctivým gestom. V červeno-čiernom drese si už nikto nevezme číslo 10, ktoré je navždy späté s niekdajším útočníkom. ktorý bol zároveň zaradený do klubovej Siene slávy. Rodák z Vrbového zomrel vo veku 76 rokov a práve trnavské farby boli tými, ktorým venoval najviac zo svojej bohatej futbalovej kariéry. Okrem toho odohral 44 reprezentačných zápasov za Československo a v roku 1962 bol členom strieborného mužstva z MS v Čile.

Popri reprezentačnej kariére, medzi ktorej vrcholy patrí aj hetrik do siete Brazílie, sa stal na domácej scéne v 60. a 70. rokoch päťkrát majstrom Slovenska a štyrikrát bol najlepším strelcom najvyššej domácej súťaže. Aj vďaka tomu bol vyhlásený za druhého najlepšieho futbalistu 20. storočia, keď ho predčil len Ján Populhár. Jozef Adamec sa radí medzi najväčšie klubové legendy "andelov" a jeho desiatka je len druhým vyradeným číslom v klubovej histórii. Pred ním bolo z obehu vyradené číslo 9 na počesť Ladislava Kunu.

Desiatku na drese v doterajšom priebehu sezóny nosil chorvátsky záložník Filip Dangubić. V nedávnej minulosti pred ním aj Ashiru Musefiu, Yasin Pehlivan či Kerlon. Slovenský hráč v Trnave, ktorý mal na sebe inak tradičnú útočnícku desiatku, bol Tomáš Majtán v sezóne 2015/16.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora