Novinky - 06.10.2018 09:22

Peter Orávik má pozastavený výkon športu na deväť mesiacov

Huste.tv Autor: Huste.tv | Zdroj: sita, huste.tv

V nadväznosti na minulotýždňové verdikty Senátu disciplinárnej komisie Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ) pre ochranu integrity súťaže boli v kauze podozrenia z manipulácie najvyšších súťaži vydané ďalšie rozhodnutia. Hráč FC ViOn Zlaté Moravce Peter Orávik má pozastavený výkon športu na 9 mesiacov od 27. septembra 2018, Ladislav Šosták, naposledy v službách Michaloviec, na 30 mesiacov a bývalému futbalistovi Bardejova Richardovi Novákovi, ktorý už zanechal aktívnu činnosť, pozastavili výkon športu a akejkoľvek funkcie na sedem rokov, tiež od 25. júna 2018. "Po vypočutí všetkých zainteresovaných osôb, vyhodnotení všetkých dôkazov a podnetov z monitorovacieho systému Európskej futbalovej únie UEFA ako aj ostatných relevantných informácii Senát DK SFZ pre ochranu integrity súťaže rozhodol a uložil disciplinárne sankcie ďalším hráčom, ktorými sú Peter Orávik, Ladislav Šosták a Richard Novák," uvádza oficiálny web SFZ.

Slovenský futbalový zväz však upozorňuje, že nie všetci hráči potrestaní v rámci tejto kauzy sú alebo boli potrestaní priamo za manipuláciu stretnutí. "V súvislosti s manipuláciou stretnutí sa niektorí previnili porušením predpisov z dôvodu narušenia integrity súťaže, a to napríklad nenahlásením ponuky na manipuláciu zápasov, zneužitím interných informácií, porušením zákazu stávkovania na zápasy a pod. V dôsledku takéhoto konania nebolo zabránené tomu, aby manipulácia niektorých zápasov prebehla alebo pokračovala v budúcnosti," informuje oficiálna internetová stránka SFZ a dopĺňa: "Objasňovanie naďalej pokračuje. Keďže sa v prípadoch objavili nové skutočnosti, Senát DK SFZ pre ochranu integrity súťaže o sankciách ostatných riešených osôb rozhodne v najbližšej dobe."

Dvadsaťdeväťročný Peter Orávik (nar. 18. decembra 1988) ako najznámejšie meno z troch "čerstvo" potrestaných nenahlásil pokus o ovplyvnenie ligového stretnutia medzi FC ViOn a AS Trenčín z apríla 2017, keď ho na "spoluprácu" oslovil niekdajší spoluhráč Róbert Gešnábel. "Musím rešpektovať tento verdikt, aj keď som, samozrejme, sklamaný. Rozprával som sa s právnikmi a viem, že som mohol dostať aj vyšší trest. Teraz môžem len dúfať, že po 4,5 mesiaci uspejem s odvolaním a na jar budem môcť znovu hrať futbal," uviedol pre denník Šport Peter Orávik, ktorý má na konte 242 štartov v najvyššej súťaži.

Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ) zverejnila aj minulý týždeň v piatok 28. septembra v tradičnej úradnej správe informácie o kauze podozrenia z ovplyvňovania priebehu a výsledkov stretnutí republikových súťaží pod hlavičkou SFZ. Vtedajšieho hráča FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble, spomenutého Róberta Gešnábela, potrestali zákazom účasti na všetkých aktivitách spojených s futbalom na 15 rokov. Proti rozhodnutiu sa však ešte môže odvolať. Voči krídelníkovi klubu FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble Petrovi Orávikovi DK SFZ pred týždňom začala disciplinárne konanie takisto vo veci ovplyvňovania priebehu a výsledkov stretnutí republikových súťaží SFZ a uložila mu predbežné ochranné opatrenie spočívajúce v pozastavení výkonu športu, napokon po tohtotýždňovom verdikte dostal trest na 9 mesiacov.

Ako SFZ uviedol už v predchádzajúcich stanoviskách, v uvedených stretnutiach išlo najmä o manipuláciu za účelom výhry v stávkovaní uskutočnenú prostredníctvom organizovanej skupiny z Ukrajiny. Vo väčšine prípadov manipulácie použili “ukrajinskí manipulátori” jedného z hráčov ako prostredníka, preto niektorí hráči netušili, že sú oslovení prostredníctvom ukrajinských manipulátorov. Z dôvodu mimoriadnej závažnosti prípadu manipulácie futbalových stretnutí na Slovensku sa z iniciatívy SFZ uskutočnilo aj stretnutie zástupcov Európskej futbalovej únie (UEFA) a vyšetrovateľov Národnej protikorupčnej jednotky - expozitúra východ pracujúcich na tomto prípade, na ktorom bola zo strany UEFA prisľúbená plná súčinnosť a podpora pri vyšetrovaní SFZ i orgánom činným v trestnom konaní.

Po vyhodnotení všetkých dôkazov, výpovedí a podnetov z monitorovacieho systému UEFA Senát DK SFZ pre ochranu integrity súťaže rozhodol a uložil prvé disciplinárne sankcie nasledujúcim hráčom. Podľa minulotýždňovej úradnej správy SFZ sú to: Róbert Gešnábel, Michal Pintér, Vladimír Andraščík, Vladimír Staš, Peter Kosa. Najhoršie obišiel práve prvý menovaný Gešnábel, ktorého potrestali zákazom účasti na všetkých aktivitách spojených s futbalom na 15 rokov. Naposledy hráč Borčíc Kosa má pozastavenú činnosť na 15 mesiacov, Zlatomoravčan Pintér na jeden kalendárny rok, futbalisti Bardejova Vladimír Staš a Vladimír Andraščík dostali 9-mesačnú stopku. Naopak, Lukáš Mravec, ktorý hrával v minulej sezóne za Borčice, sa môže vrátiť do profesionálneho futbalu, pretože pozastavenie výkonu športu bolo v jeho prípade zrušené.


Ďakujeme za vaše názory

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.