Novinky - 13.06.2019 11:18

Najvyššia futbalová súťaž vyžaduje vyhrievaný trávnik. Pohronie dostalo na jeho vybudovanie polročný odklad

Zdroj: fk pohronie

Pred vstupom do Fortuna ligy sa klub musí pripraviť na prvú ligu nielen hráčsky, ale aj po finančnej stránke. V Žiari síce máme nový futbalový štadión, v niektorých smeroch však nespĺňa podmienky potrebné na pôsobenie v najvyššej súťaži.

Ako hovorí predseda výkonnej rady Igor Rozenberg, klub vstupuje do prvej ligy veľmi skromne. „Čo sa financií týka, zatiaľ sme pri rovnakých číslach ako v druhej lige. Samozrejme, máme rozbehnuté rôzne rokovania a verím, že sa nám vo veľmi krátkom čase podarí dotiahnuť sa na rozpočet jedného milióna eur. Sme od toho ešte dosť ďaleko vzdialení, ale verím tomu, že zároveň aj dosť blízko,“ konštatuje Rozenberg a naznačuje, akým smerom sa uberá klub pri hľadaní sponzora: „Máme niekoľko ponúk aj od lokálnych sponzorov, čiže sa postupne zväčšuje sponzorské portfólio štandardnými zmluvami. Prišla nám však aj ponuka od švajčiarskeho sponzora a z Afriky. Verím, že ešte nejakí sponzori prídu a že pôjdeme do súťaže tak, ako sa patrí a budeme súperom aj pre tie najlepšie mužstvá.

Podmienkou pre pôsobenie v najvyššej súťaži je napríklad aj vyhrievaný trávnik, ktorý v súčasnosti v Žiari nemáme. Aké teda čakajú žiarsky štadión úpravy? „Musíme urobiť vyhrievaný trávnik, na ktorý dostaneme polročný odklad. Tiež musíme vybudovať trafostanicu, turniketový systém, kamerový systém a vzhľadom k tomu, že bude o náš futbal väčší záujem zo strany médií, tak budeme zväčšovať aj plošinu pre kameramanov. Samozrejme, trávnik musíme trochu zrekonštruovať, lebo po poslednom turnaji, kedy u nás hrala reprezentácia U21, dostal dosť zabrať,“ konkretizuje Rozenberg s tým, že by malo ísť o náklady vo výške približne 250-tisíc eur, pričom financie by mali ísť z rozpočtu mesta. „Momentálne sa s rozpočtom klubu nachádzame na úrovni 600-tisíc eur. Ak rokovania dopadnú podľa očakávania, mali by sme sa priblížiť k číslu 1 milión eur,“ podotýka Igor Rozenberg.

Vo Fortuna lige sa zápasy hrávajú väčšinou v sobotu, Pohronie hralo svoje v II. lige v piatok podvečer. Fanúšikovia si na tento termín zvykli, je preto na mieste otázka, ako to bude vyzerať so zápasmi v Žiari s príchodom do I. ligy. „Fortuna liga má zápasy určené na sobotu. Budeme robiť všetko pre to, aby sme sa vrátili k piatkom, lebo ľudia si na to zvykli a na zápasy chodili. Aj keď sme nový a malý hráč v tejto súťaži, verím, že sa nám to podarí vyrokovať,“ dodáva na záver Igor Rozenberg.