Novinky - 06.09.2020 18:57

Historický štart sezóny Pohronia, hoci podobný minuloročnému

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Futbalový Žiar nad Hronom nemá za sebou veľa skúseností v najvyššej súťaži, no tohtoročnú latku si postavil na úvod pomerne vysoko. Na pamäti však treba mať, že takmer identicky na tom bol aj v úvode minulej sezóny, ktorá sa nakoniec stala až učebnicovo stabilizačnou s intenzívnymi bojmi o záchranu. "V suchu" bol až v predposlednom nadstavbovom kole, kedy zvládol kľúčový duel s Nitrou a poslal ju do baráže. Celosezónny súčet Pohronia v sezóne 2019/20 vychádzal tak, že bodovalo v každom druhom zápase, nová sezóna zatiaľ vyniesla nejaký ten bod v štyroch z piatich vystúpení. Žreb pritom rozhodne nebol jednoduchý. Čelilo hneď trom reprezentantom v pohárovej Európe a podľahlo len Dunajskej Strede. Zdolalo pritom Žilinu a remizovalo s Ružomberkom, Trnavou aj Zlatými Moravcami.

Perfektné vstupy do ligového ročníka pritom tento tím nezdobili ani v druhej najvyššej súťaži. V sezóne 2016/17 nedokázal zabodovať až do siedmeho kola a ročník 2017/18 otváral ziskom 5 bodov z piatich kôl. V nasledujúcej sezóne už započal svoj útok na postup s 9 bodmi na svojom konte po piatich vystúpeniach a spravil tak dôležitý krok k nadobudnutiu svojej fortunaligovej podoby. Takto pred rokom mali Žiarčania na svojom konte päť bodov a okupovali deviate miesto. Teraz majú o bod viac a v neupratanej tabuľke uzatvárajú hornú šestku. Ide tak o najlepší začiatok sezóny v najvyššej súťaži, aký si tento celok pamätá, no na chválospevy je ešte priskoro.

​Zápasy pravdy pre zverencov Mikuláša Radványiho ešte len prídu po reprezentačnej prestávke. Faktom je, že proti Žiline, Trnave aj Dunajskej Strede dokázal pripraviť perfektnú stratégiu, vďaka ktorej mal papierový favorit značné problémy. Je však otázkou, či toto skromné mužstvo na seba skutočne prebralo pozíciu aj zodpovednosti ašpiranta na hornú šestku. Pred štartom ročníka totiž v médiách Žiar nad Hronom hlásil, že vie, kam patrí a ambíciou je vyhnúť sa bojom o holý život do úplného konca. Teraz má proti sebe Nitru, Sereď a Michalovce. "Trogárom" padol asociačný termín vhod a môžu sa počas neho postaviť na nohy, no podobne ako Zemplínčania, je to tabuľkovo horšie postavený súper. ŠKF je na tom veľmi podobne, navyše s týmto tímom funguje aj akési "prepojenie" v podobe dlhej a nedávnej druholigovej spoločnej minulosti.

Začiatok minulej sezóny bol s tou aktuálnou veľmi porovnateľný. Hoci sme už spomenuli ťažký tohtoročný žreb, ten spred roka nebol ľahší. Súčasťou úvodných piatich kôl bol Slovan, DAC, Spartak, Ružomberok a Vion, čo sa môže javiť ako takmer identické zloženie súperov. Tí boli tento raz v inom poradí a bratislavský klub nahradili Žilinčania. V sezóne 2019/20 bola po sľubnom úvode splatená nováčikovská daň a Žiarčania už po zvyšok ročníka zbierali body ojedinelejšie. Celosezónny priemer vychádzal na 0,9 bodu za zápas. Teraz fanúšikovia dúfajú, že z aktuálneho 1,2 sa až tak nízko nepôjde.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora