Novinky - 04.05.2020 08:59

Nečakaný fortunaligový kráľ strelcov z malého klubu

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Najlepším strelcom súťaže sa zvyčajne pýšia popredné celky, ktorým elitný kanonier pomáhal v boji o majstrovský titul. Nemusí to však byť pravidlom a azda najjagavejší príklad priniesol v sezóne 2014/15 FK Senica. Záhoráci pritom okupovali popredné pozície už niekoľko rokov a v rokch 2011 aj 2013 brali striebro. V sezóne 2013/14 však už kotvili na šiestom mieste a podobné pozície im patrili aj o rok neskôr. Stále tak mali bližšie k titulu ako k zostupu, no nečakane nahlas o sebe dával vedieť Jan Kalabiška. Český ostrostrelec dokázal nastrieľať devätnásť gólov a hoci obsadil delenú pozíciu kráľa strelcov so žilinským Matejom Jelićom, bolo to o päť gólov viac ako stačilo jeho predchodcovi na tróne Tomášovi Malecovi.

Do leta 2011 hrával Kalabiška výlučne v Českej republike, kde nastupoval za Příbram či Brno. Päť rokov následne trávil v senických radoch, pričom v prvej sezóne sa uviedol nenápadnými tromi ligovými gólmi, o rok neskôr strelil dokonca len dva a v sezóne 2013/14 bol päťgólový. Objektívne sa preto neočakávalo, že by mu mohli slovenské trávniky náhle zachutiť do takej miery, že sa zaradí medzi elitných strelcov a doplní tak partiu s Masarykom, Mihalíkom, Čmelíkom či Zreľákom, dokonca ich prevýši.

​Prvé dva mesiace sezóny vôbec nenasvedčovali, že by to mohla byť od Kalabišku 19-gólová sezóna, hoci bol predpoklad na to, že individuálne prežije jeden z lepších streleckých rokov. V úvodných deviatich kolách skóroval dvakrát, následne v dvoch dueloch v zostave chýbal a prednosť dostal Hlohovský či Majtán. Raketovú formu však český útočník nabral v októbri, kedy v priebehu piatich kôl napol sieť hneď šesťkrát. Zrazu sa naňho hľadelo s väčším rešpektom, v zostave prakticky nechýbal a odvďačoval sa za to ďalšími a ďalšími gólmi. Celkovo dokázal v danej sezóne skórovať proti deviatim rôznym súperom.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora