Novinky - 15.04.2021 17:36

Žilina vo svetovom popredí zaujímavej futbalovej štatistiky

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita

Klub si na tom patrične zakladá a neuniká to ani celosvetovej pozornosti. MŠK Žilina nastupuje na ligové fortunaligové stretnutia so základnou zostavou, ktorej vekový priemer je zvyčajne na úrovni približne 21,2 roka. Priemer základnej zostavy Vionu býva o šesť rokov vyšší, v prípade Slovana je to aj rozdiel siedmich rokov. Aj pri pohľade na kompletný menoslov hráčov, Žilina má najmladší tím v lige, dokonca tretí najmladší na svete. Vyšlo to z výsledkov CIES Football Observatory, ktorej sekcia Medzinárodného centra pre športové štúdie monitorovala 999 klubov zo 71 súťaží.

Štúdia tvrdí, že najmladší káder na svete spomedzi relevantných tímov, pôsobiacich v seniorských súťažiach, má lotyšský FK Metta s priemerom 19,9 roka. Na druhom mieste je singapurský tím Young Lions s priemerom 20,5. Hneď za nimi tretiu priečku okupujú Žilinčania. Na rozdiel od dvoch spomenutých mužstiev však hrá o titul. Lotyšský celok sa minulý rok tesne vyhúpol na predposlednú priečku a vyhol sa zostupu, v úvode aktuálnej sezóny je na chvoste poradia. V prípade singapurského tímu ide o partiu talentovaných mladíkov, ktorí si v budúcnosti nájdu zvučnejšie pôsobiská a v domácej Premier League zbierajú body len sporadicky.

Dávať priestor mladým futbalistom nie je len doménou malých klubov a malých líg. Ďaleko od žilinského priemeru, tesne nad 21 rokmi, nie je ani OGC Nice, VFB Stuttgart, Stade de Reims, AC Miláno a 1. FC Kolín. Všetko sú to účastníci najvyššej súťaže vo svojej vlasti a priemerný vek ich hráčov nepresahuje dvadsaťpäť rokov. Spomedzi lídrov piatich najväčších európskych súťaží je "najmladší" OSC Lille (25,3 roka) a po ňom Bayern Mníchov (25,8). Jedna vec je meno mladíka na súpiske a druhá jeho reálne nasadzovanie. V tomto prepočte sa prepadli aj Žilinčania na celosvetové desiate miesto. V prvej dvadsiatke však pribúda ďalší celok - MFK Zemplín Michalovce, v ktorom hráči do 21 rokov dostali vyše 33-percentný podiel času na trávniku. V prípade spomenutého FK Metta je to neskutočných 88,1 percenta.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora