Novinky - 30.09.2018 15:50

Víťazný návrat trénera Ševelu na lavičku Slovana v jame levovej

Tesný triumf Slovana Bratislava 2:1 na pôde úradujúceho slovenského futbalového majstra Spartaka Trnava, osem žltých kariet, vykázanie domáceho trénera Radoslava Látala na tribúnu, víťazný návrat kouča "belasých" Martna Ševelu na lavičku po disciplinárnom treste - aj toto priniesol najlákavejší a najočakávanejší zápas sobotňajšieho 10. kola najvyššej súťaže Fortuna ligy 2018/2019, ktorý sledovalo v hľadisku Štadióna Antona Malatinského 6346 divákov.

Súboj dvoch odvekých rivalov napokon úspešnejšie zvládli efektívnejší hráči ŠK Slovan Bratislava, sú naďalej bez prehry a zároveň si upevnili líderské postavenie v tabuľke. "Belasí" sú v tejto sezóne stopercentní na ihriskách súperov, v piatich vystúpeniach si pripísali plný počet 15 bodov: postupne zdolali Zlaté Moravce-Vráble (4:1), Michalovce (2:1), Ružomberok (2:0), Žilinu (1:0) a teraz aj Trnavu (2:1). "Toto sú zápasy, ktoré treba ubojovať a ktoré treba vyhrať. Nám sa to darí. Vyhrávame síce o gól, ale tak sa vyhrávajú majstrovské tituly. Ideme od zápasu k zápasu," skonštatoval po stretnutí pre televíziu TA3 brankár Slovana Dominik Greif, ktorému sa proti trnavskému protivníkovi mimoriadne darí: vo Fortuna lige nastúpil proti Spartaku štyrikrát a mužstvo vždy naplno zabodovalo.

Kanonierske schopnosti opäť predviedol Andraž Šporar, najlepší strelec Fortuna ligy 2018/2019. Slovinský reprezentant si pripísal už 9. presný zásah v tomto ročníku, v 42. min poslal bez problémov loptu do prázdnej trnavskej bránky, keď sa predtým neulakomil na zakončenie jeho srbský spoluhráč Dejan Dražič. "Myslím si, že sme sme od prvej do poslednej minúty makali a všetko odbojovali. V stretnutí nerozhodol iba jeden moment, ale skutočnosť, že sme boli efektívni a strelili dva góly," vyjadril sa rodák z Ľubľany Šporar. Po zmene strán síce Moha a Šporar neskórovali, tri body pre "belasých" však zabezpečil v 78. min po akcii Mohu spomenutý Dražič. "Bol to ťažký zápas. Šance mali obidva tímy, my sme však boli produktívnejší. Skórovali sme dva razy, a preto si myslím, že naše víťazstvo je zaslúžené," skonštatoval 23-ročný Dražič, ktorý sa pričinil výraznou mierou o predĺženie víťaznej ligovej série mužstva z Pasienkov na štyri duely.

Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu skrátila Martinovi Ševelovi pôvodne mesačný trest za neoprávnený štart stredopoliara Marina Ljubičiča v stretnutí 2. kola Slovnaft Cupu proti TJ Iskra Horné Orešany na podmienečný. Šéf realizačného tímu "belasých" tak po dvoch týždňoch mohol byť opäť v ligovom zápase na lavičke mužstva. Tréner bratislavského klubu si po triumfe v Trnave pochvaľoval túto skutočnosť. "Môj víťazný návrat na lavičku. Samozrejme, že je to výborné pre mňa, výborné pre mužstvo, výborné pre klub. Už mi to chýbalo, pretože môžete ovplyvňovať hráčov pri čiare, môžete reagovať na pozitívne veci podporou, na negatívne veci zvýšeným hlasom. To tam v sobotňajšom dueli v Trnave aj bolo. Som rád, že sme zvíťazili," poznamenal 42-ročný Ševela.

[chooze:gallery;value:15809]

​V kabíne Spartaka pochopiteľne zavládol smútok. Najmä Marek Bakoš bol veľmi sklamaný, hoci tesne pred odchodom na polčasovú prestávku strelil po rohovom kope vyrovnávajúci gól "andelov", svoj premiérový ligový po letnom príchode z Viktorie Plzeň na hosťovanie. V druhom polčase za stavu 1:1 vo výhodnej pozícii prekopol bránku Dominika Greifa, tento moment zo 74. min ho veľmi škrel. "Keby som bol strelec, tak dám dva góly a vyhráme so Slovanom tento zápas. Nie v pokoji a pohode, ale zvládli by sme to," hodnotil zápas skúsený 35-ročný útočník Trnavy Bakoš a doplnil: "Prehra? Je to na môj vrub, nepremenil som obrovskú šancu. Celé mužstvo pracovalo, aby niekto zakončoval. Žiaľ, nepodarilo sa mi to. Slovan zvíťazil preto, lebo ja som nedal gól a nerozhodol stretnutie."

Futbalisti Trnavy v ostatných šiestich ligových vystúpeniach získali iba chudobné dva body (bilancia 0 - 2 - 4), posledné štyri zápasy vždy o gól tesne prehrali, pred sobotou proti Slovanu to bolo v Dunajskej Strede 2:3. Dosiaľ posledný triumf vo Fortuna lige si zverenci trénera Radoslava Látala pripísali 11. augusta - doma proti Michalovciam (3:0). V tabuľke patrí úradujúcemu slovenskému šampiónovi medzi tuctom tímov až deviate miesto s 8 bodmi, na Slovan má Trnava po desiatich odohraných kolách priepastné 18-bodové manko. Český lodivod Spartaka Látal sobotňajší duel proti "belasým" nedokoučoval z lavičky: v 23. min ho pre protesty vykázal na tribúnu hlavný arbiter prestížneho merania síl v City Arene Pavol Chmura. Na pozápasovej tlačovej konferencii tak hodnotil stretnutie Látalov asistent Michal Ščasný: "Vedeli sme o obrovskej ofenzívnej kvalite Slovana, ktorú sme chceli eliminovať. Žiaľ, inkasovali sme. Potom sme chceli so zápasom niečo urobiť a využiť trošku ich slabinu pri štandardných situáciách, čo sa nám aj podarilo. Škoda, že sme nevyužili ďalšie príležitosti, mali sme ich celkom dosť. V druhom polčase boli šance na jednej i druhej strane, hralo sa tvrdo, agresívne. Po ďalšej chybe sme inkasovali aj druhýkrát, Slovan však má aj individuálne kvality, presadil sa. Toto derby sme nezvládli."

Talentovaný 20-ročný Matej Oravec, ktorý z pozície defenzívneho stredopoliara gólom rozhodol doma minulý týždeň proti belgickému Anderlechtu Brusel (1:0) o výbornom vstupe FC Spartak Trnava do skupinovej fázy Európskej ligy 2018/2019, nastúpil v sobotu večer proti Slovanu Bratislava na poste ľavého obrancu. "V druhom polčase sme mali šance, nevyužili sme ich. Oni sa z ničoho nič dostali do brejku, dali gól a nás to, myslím si, zlomilo," vyjadril sa Oravec a dodal: "V závere sme ešte trochu pritlačili súpera, ale nedali sme gól a ani neremizovali."

Na hráčov Trnavy čaká v 11. kole Fortuna ligy v nedeľu 7. októbra od 17.00 h domáci súboj proti nováčikovi najvyššej slovenskej futbalovej súťaže ŠKF iClinic Sereď, líder klasifikácie Slovan Bratislava privíta o deň skôr FK Senica, duel na Pasienkoch je na programe v sobotu 6. 10. od 17.00 h.