Novinky - 07.01.2019 17:00

Slovan Bratislava za titulom už bez Salátu, aj Hološko si môže hľadať klub

Zdroj: sita, huste.tv

Hráči jesenného lídra tabuľky najvyššej slovenskej futbalovej súťaže ŠK Slovan Bratislava začali v pondelok popoludní zimnú prípravu na jarnú časť sezóny 2018/2019, ktorú by radi uzavreli ziskom majstrovského titulu. Na rozdiel od minulých rokov bude mať inú podobu. Zimná príprava "belasých" je rozdelená na tri bloky - úvodný absolvujú hráči v domácich podmienkach, následne vycestujú na Maltu a potom ich čaká dvojtýždňové sústredenie v tureckom Beleku. Mužstvo na jar odohrá domáce duely už na novom Národnom štadióne v Bratislave.

"Môžem povedať, že káder zostáva pokope. Myslím tým hráčov, ktorí boli na jeseň najvyťaženejší a nastupovali v základnej jedenástke. S niektorými už nerátame, rokujeme o ukončení zmluvy a majú možnosť nájsť si nový klub. Je to Milan Rundič, Mitchell Schet a Ricky van Haaren. Takisto aj Filip Hološko, ak bude záujem z nejakého tímu, má šancu odísť do iného klubu. Zmluva v Slovane sa k 31. decembru 2018 skončila Kornelovi Salátovi, môže si tiež hľadať klub. Je voľný hráč," vyjadril sa na brífingu pred zástupcami médií športový riaditeľ ŠK Slovan Bratislava Richard Trutz a doplnil: "Pokiaľ ide o príchody, máme na desaťdňovej skúške dvoch hráčov - 20-ročného stopéra Nehara Sadikiho z Macedónska a 23-ročného ľavého obrancu Iliju Tučeviča z Čiernej Hory."

Tréner Martin Ševela nemá v prvý deň zimnej prípravy k dispozícii kompletný káder. "Dávid Holman je chorý, pridá sa o deň či dva. Tolerantní sme boli aj voči hráčom s pravoslávnym vyznaním, tí prežívajú Vianoce neskôr, majú to posunuté, pridajú sa o niečo neskôr. Potrvá dva - tri dni, keď budeme pokope. Do prípravy berieme chlapcov z našej devätnástky. Dávid Strelec je teraz v reprezentácii do 21 rokov, budú s nami aj Alexander Tóth na pozíciu ľavého obrancu, Martin Majling na post defenzívneho hráča a Denis Potoma ako stredový hráč. Bude záležať na nich, ako sa predvedú a prípadne zostanú v kádri na jarnú časť," skonštatoval v mixzóne kormidelník "belasých", ktorý sa už tešil na úvodný zraz: "V mojich očiach konečne, pretože zimná prestávka bola nadmieru dlhá. Na druhej strane chlapci dostali individuálne plány, ktoré museli splniť. Ja sa teším na našu spoluprácu, verím, že aj hráči. Budem rád, keď všetci absolvujú záťaž, ktorú im naordinujeme. Želám si, aby sa im vyhýbali zranenia, potom môžu ukázať kvalitu na ihrisku."

Po jesennej časti a 18 odohraných kolách má ŠK Slovan Bratislava na čele tabuľky Fortuna ligy náskok 8 bodov pred druhou Dunajskou Stredou, tretia Žilina zaostáva o 12 bodov. "Máme pred sebou nejaké výzvy. Chceme zostať na tom mieste v tabuľke, na akom sme ukončili jesennú časť. Takže chceme skončiť prví, chceme získať majstrovský titul. Musíme sa dobre pripraviť počas zimnej prestávky aj na leto, urobíme pre to všetko," zdôraznil športový riaditeľ bratislavského klubu Richard Trutz. K jeho slovám sa pridal aj kormidelník Martin Ševela: "Dôležité je, aby sme sa opreli o veci, ktoré fungovali v jesennej časti. Z našej strany bola dominantná, strelili sme najviac gólov. Napriek tomu chceme byť ešte efektívnejší a využívať šance, ktoré si vypracujeme. Na druhej strane je dôležitá aj defenzíva, nesmie chýbať kompaktnosť a dobrá organizácia hry celého mužstva. Chceme sa dobre pripraviť aj na európske súťaže." .

Po zraze a tréningu na umelej tráve na Pasienkoch absolvujú hráči fyzické testovanie, na základe ktorého dokážu kondiční tréneri individualizovať tréningovú záťaž pre jednotlivých hráčov. Počas úvodného bloku budú futbalisti Slovana trénovať v domácich podmienkach. Prvým súperom v príprave bude 16. januára o 17.00 h český prvoligista Sigma Olomouc. Malo by ísť o zápasovú premiéru na novom štadióne na Tehelnom poli. "Predpoklad je taký, že sa tam bude hrať, ak bude dobré počasie a ihrisko sa nezničí, či nebude hroziť nejaké zranenie. Uvidíme. Je to stále otvorené," poznamenal Richard Trutz.

Na presun z Pasienkov na Národný štadión a návrat na Tehelné pole sa teší aj kouč Slovana Bratislava. "Všetci sa samozrejme tešíme do novej a krásnej arény. Budem rád, keď si fanúšikovia nájdu cestu na nový štadión a budú nás podporovať svojimi hlasivkami. Sú pre hráčov pozitívnou energiou. Je to aj motivácia pre nás všetkých, na takom krásnom štadióne produkovať aj krásny futbal."

ŠK Slovan prijal pozvanie na Tipsport Malta Cup, ktorý je spojený s týždňovým herným sústredením. "Belasí" 18. januára odcestujú do Valletty, kde ich o deň neskôr čaká úvodný zápas turnaja s Mladou Boleslavou. Na základe výsledku si zahrá Slovan vo finále alebo v dueli o 3. miesto, a to so Zbrojovkou Brno alebo víťazom základnej časti zimnej Tipsport ligy. Sústredenie na Malte uzavrú zverenci trénera Martina Ševelu 24. januára prípravným súbojom s miestnym tímom Gzira United.

Po návrate z Malty dostanú hráči jednodňové voľno a v nedeľu 27. januára naberie výprava "belasých" smer Turecko. Už tretí rok po sebe vycestujú Bratislavčania do osvedčeného tréningového strediska v Beleku, kde sú k dispozícii kvalitné tréningové plochy i zázemie. Na hernom sústredení v "krajine polmesiaca" odohrajú futbalisti Slovana štyri prípravné zápasy: postupne vyzvú aktuálne šieste mužstvo ruskej ligy Rubin Kazaň (30. 1.), ďalej nórsky tím Tromsö IL (2. 2.) ako aj víťaza japonskej pohárovej súťaže Šonan Bellmare (6. 2.). Generálka na jarnú časť sa uskutoční 9. februára, pričom v štádiu riešenia je zápas s ruským Spartakom Moskva. Po návrate z Turecka budú "belasí" ešte týždeň trénovať v domácich podmienkach a pripravovať sa na úvodný jarný ligový duel, ktorý odohrajú 16. februára v Dunajskej Strede proti domácemu FC DAC 1904, druhému tímu priebežnej klasifikácie Fortuna ligy.

Program zimnej prípravy a prehľad prípravných stretnutí ŠK Slovan Bratislava na jarnú časť sezóny 2018/2019 (zdroj: klubový web):

Prvý blok prípravy (7. - 17. januára 2019 v domácich podmienkach):
7. januára: úvodný zraz hráčov
7. - 9. januára: fyzické testovanie hráčov, následne tréningy v domácich podmienkach
16. januára: ŠK Slovan Bratislava - SK Sigma Olomouc (ČR), hrať sa bude v Bratislave na Národnom štadióne (17.00 h)

Druhý blok prípravy (18. - 25. januára 2019 na Malte):
18. januára: odlet výpravy ŠK Slovan na Maltu a začiatok sústredenia
19. januára: FK Mladá Boleslav (ČR) - ŠK Slovan Bratislava (prvý zápas na Tipsport Malta Cupe)
21. januára: Zbrojovka Brno (ČR) alebo víťaz zimnej Tipsport ligy - ŠK Slovan Bratislava (finále alebo zápas o 3. miesto na Tipsport Malta Cupe)
24. januára: Gzira United (Malta) - ŠK Slovan Bratislava, v rámci sústredenia na Malte
25. januára: odlet výpravy ŠK Slovan z Malty do Bratislavy

Tretí blok prípravy (27. januára - 10. februára 2019 v Turecku /Belek/):
27. januára: odlet výpravy ŠK Slovan na sústredenie do Turecka
30. januára: Rubin Kazaň (Rus.) - ŠK Slovan Bratislava, v rámci sústredenia v Turecku
2. februára: Tromsö IL (Nór.) - ŠK Slovan Bratislava, v rámci sústredenia v Turecku
6. februára: Šonan Bellmare (Jap.) - ŠK Slovan Bratislava, v rámci sústredenia v Turecku
9. februára: generálka na jarnú časť sezóny (v štádiu riešenia zápas so Spartakom Moskva /Rus./), v rámci sústredenia v Turecku
10. februára: odlet výpravy ŠK Slovan z Turecka do Bratislavy