Novinky - 04.03.2019 08:51

Zimomriavky z atmosféry i zo studenej vody v sprche

Zdroj: sita/huste

Futbalisti ŠK Slovan Bratislava zvládli nedeľňajšiu ostrú premiéru na "novom" Tehelnom poli na výbornú. V najslávnejšom slovenskom derby triumfovali nad hráčmi úradujúceho šampióna FC Spartak Trnava 2:0 a najlepším možným spôsobom pokrstili svoj novučičký stánok. Vydarený podvečer podčiarkla najväčšia kulisa v dejinách najvyššej slovenskej súťaže - 22 500 priaznivcov, ktorí zaplnili tribúny do poslednej modrej sedačky.

"Nám sa splnilo to, čo sme chceli. Už pred zápasom boli veľmi veľké očakávania, či už od nás, zo strany médií alebo fanúšikov. Podarilo sa nám ich naplniť, čiže sme veľmi šťastní. Zo zisku troch bodov sme veľmi spokojní a postupnými krokmi pôjdeme zase ďalej," vyhlásil v pozápasovom hodnotení tréner Slovana Martin Ševela. Domáci kouč v úvodnej štyridsaťpäťminútovke nebol úplne spokojný s hrou tímu. "V prvom polčase to bola dosť taká taktická hra, nedostávali sme sa do šancí, defenzíva súpera pracovala na veľmi solídnej úrovni. Cez polčas sme nemenili systém ani hru. Bolo akurát dôležité, aby sme zlepšili rýchlosť myslenia. To, čo sme chceli hrať, sme predvádzali aj do prestávky, ale na nižšom rýchlostnom stupni. Potrebovali sme hrať rýchlejšie, aby sa nám otvárali priestory," poznamenal Ševela.

Slovan sa na Tehelnom poli predstavil po dlhých 3385 dňoch. Ostatné roky strávil v "exile" na susedných Pasienkoch. Dlhoroční fanúšikovia Slovana považujú Tehelné pole doslova za "posvätné" miesto. To staré, "zbúrané", bolo lokalitou, kde klub dosiahol obrovské úspechy. Vychovalo aj futbalistov, ktorí získali v roku 1969 Pohár víťazov pohárov finálovým triumfom nad FC Barcelona, ako aj hráčov, ktorí sa tešili v roku 1976 z prvenstva na majstrovstvách Európy v Belehrade. "Ľudia sa vrátili na štadión, vrátili sa na Tehelné pole. Kotol, ktorý bol za bránkou, strhol celý štadión, ktorý fandil. Mali sme z toho zimomriavky, bol to pre nás povolený doping. Dnes sme vďaka tomu hrali dvanásti proti jedenástim," neskrýval Ševela radosť zo zaplnených tribún na štadióne, ktorý bude využívať aj slovenská reprezentácia.

Bratislavčania po zimnej prestávke zvíťazili vo všetkých troch vystúpeniach, ani raz neinkasovali a pri "jarnom" skóre 4:0 všetky ich zásahy zaznamenal slovinský kanonier Andraž Šporar. "Mám radosť, že mám v mužstve takého predátora, ako je Andraž. Sype mu to, čo je výborné. Je za tým tvrdý tréningový proces a veľká drina. V troch zápasoch sme ani raz neinkasovali, máme deväť bodov," dodal kormidelník Slovana. "Bol to pre mňa aj tím veľmi pekný večer. Atmosféra bola super vrátane predzápasového programu. Keď ľudia skandovali moje meno, pre také chvíle sa hrá futbal. Na Pasienkoch to bola katastrofa. Dúfam, že budeme naďalej hrať takto a fanúšikovia budú chodiť na naše zápasy," nadviazal neskôr v mixzóne 25-ročný rodák z Ľubľany Šporar.

Slovan je už istý víťaz základnej časti FL 2018/2019. V tabuľke má na líderskej pozícii po 20. kole suverénny 14-bodový náskok pred duom Dunajská Streda a Žilina. Spartak Trnava je momentálne na 7. pozícii s 25 bodmi a stále bojuje o prienik medzi elitnú šestku. V záverečnom kole základnej časti však musí vyhrať "na ihrisku" nováčika zo Serede. Na poslednú neobsadenú miestenku v hornej polovici tabuľky ešte môže pomýšľať aj FC Nitra. "Nás cieľ je jasný - postup do prvej šestky a Slovenský pohár," poznamenal útočník Spartaka Kubilay Yilmaz. Kouč hostí Michal Ščasný bol trochu diplomatickejší: "Každý zápas na jar bolo pre nás finále, aj keď som to nedával von. Chceme byť v prvej šestke, pretože Spartak Trnava si zaslúži hrať také zápasy ako so Slovanom Bratislava, Dunajskou Stredou či Žilinou. Zápas na Tehelnom poli sme odohrali so cťou. Keby sme tu dostali ´päťku´, bolo by horšie dávať hlavy dokopy, ale po tomto zápase si myslím, že nič také nemusím robiť."

A ako vnímal kouč "andelov" duel na ihrisku úhlavného rivala? "Bol to pre nás extrémne ťažký zápas, Slovan má veľkú kvalitu. Na krásnom štadióne vládla krásna atmosféra, pre slovenský futbal je to plus. Bodaj by bolo viac takýchto štadiónov. V tomto zápase sme chceli hlavne dobre brániť a využiť momenty, ktoré by tento duel mohli rozhodnúť," doplnil 40-ročný lodivod.